Gıda takviyeleri, hayata devam edebilmek için gerekli olan mineral ve vitaminleri barındıran ek takviyedir. Yeteri kadar tüketilmeyen vitaminlerin alımını sağlayan gıda takviyeleri pek çok formda bulunarak satılmaktadır. Gıda takviyesi ne için kullanılır denildiğinde ise şu şekilde maddeleyebiliriz:

 

l Eksik vitamin ve mineralleri haricen almak için kullanılır.

l Zayıflamak için kullanılır.

l Gün içinde zinde kalmak için kullanılır.

l Enerji verici olarak kullanılır.

Gıda Takviyelerinin Faydaları Nelerdir?

 

Gıda takviyelerinin faydaları oldukça çok olup vitamin, mineral ve gerekli demir miktarını karşılamayı amaçlar. Böylece kişinin vücudunda eksik olan gereksinimler giderilmiş olur. Her gıda takviyesinin amacı aynı olmadığı için farklı faydalar sağlamaktadır. Örneğin demir eksikliği giderilmesi için gıda takviyesi kullanan birisi, halsizlik ve baş dönmesi şikâyeti ile gıda takviyesi kullanmak isteyecektir. Şayet gün içinde zinde kalmak isteyen birisi de enerji takviye ilacı içecektir. Haliyle oldukça faydası olan takviye gıdaları farklı amaçlarda olup kişinin ihtiyaç veya şikayetine göre kullanılmaktadır.

 

Gıda Takviyesi Markaları

 

Gıda takviyesi markaları, farklı amaçlarda üretilmiş olup en bilinen gıda takviye markaları ise bunlardır:

 

Pharmaton

Pharmaton, gün içinde gerekli vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayan içerisinde ginseng ve g115 bulunduran günlük enerji gereksinimini gideren bir ilaçtır.

 

Ocean

Ocean, bebeklerde ve çocuklarda kullanılan kas ve kemik gelişimini sağlayan bir ek takviyedir. İlaç olarak sayılmaz.

 

Herbalife

Herbalife, sağlıklı beslenmeyi amaçlayan kişinin yeme içme dengesine olumlu etki eden takviye edici bir gıdadır.

 

Activa

Activa, sindirim sisteminin çalışmasını sağlayan ve kilo vermeyi amaçlayan kişiler için kullanılan takviye gıdasıdır.

 

Gıda Takviyesi Böbrekler İçin Tehlikeli Mi?

 

Gıda takviyeleri her ne kadar çok kullanılıp olumlu etki yaratsa da gıda takviyesi böbrekler için tehlikelidir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre gıda takviyesi böbrek ve karaciğer için oldukça tehlikelidir.

 

Yorum Yapın