Google Slaytlar kullanımı kolay, ekonomik ve zengin özelliklere sahip başlıca sunum hazırlama programlarından biridir. Google slaytlar, diğer formatlara kolaylıkla dönüştürülebilmekte, diğer sunum ve grafik araçlarıyla uyumlu sunumlar hazırlamak için kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle grup halinde çalışıyorsanız gruptaki herkesin google hesabı olmayabilir, bu durumda sunumu istenilen formata kolayca dönüştürüp paylaşabilme özelliği çok işe yaramaktadır. Ayrıca kişi veya kurumlar çalışmanızı farklı formatlarda görmek istediğinde de aynı özellik, zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Bir google slayt sunumu hazırladıktan sonra onu Microsoft Powerpoint kullanan, ancak google hesabı olmayan biriyle nasıl paylaşırsınız?

Google Slayt, Powerpoint ve diğer popüler formata sahip programlara kolaylıkla dönüştürülebilir.

Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra google drive’ı açınız.  Sol köşede “benimle paylaşılanlar” (shared with me) kısmından sunumunuzu çift tıklayarak açınız. Bu yazıda sunumunuzun paylaşılanlar kısmında olduğu var sayıldı, eğer sunumunuz paylaşılmıyorsa my drive’dan ulaşabilirsiniz.

Google Slayt sunumunuzu açtığınızda dosya (file) kısmından bir kopyasını oluşturunuz. Sunuma farklı bir isim vererek kaydediniz. Bu kopyanın orijinal sunumdan tamamen farklı bir sunum olduğunu göz önünde bulundurunuz. Burada yapacağınız değişiklikler orijinal sunumda görünmeyecektir. Ayrıca orijinal sunuma yapılan yorumlar da kopya sunumda yer almayacaktır. Kopya sunum, orijinal sunumun paylaşıldığı insanlarla da “aynı insanlarla paylaş” seçeneğine tıklamazsanız, aynı kişilerle paylaşılmayacaktır.

Sunumunuzun ismini değiştirdiğinizde dışarıya aktarabilirsiniz. Dışarıya aktarmak için dosya (file) kısmından farklı yükle (download as) seçeneğinde istediğiniz formatı seçerek Google slayt sunumunuzu Powerpoint de dahil olmak üzere çeşitli formatlarda kaydedebilirsiniz. Bu özellik ile Google Slaytlarınızı, PPTX (Microsoft Powerpoint), ODP (Open Office), PDF (Adobe Acrobat), TXT (Plain Text), JPEG, PNG, SVC formatlarına dönüştürebilirsiniz.

Eğer WEB tarayıcı olarak Chrome kullanıyorsanız dönüştürülen dosyayı, ekranın sol alt köşesinde göreceksiniz. Dosya isminin yanında yer alan v simgesine tıklayarak “aç” (open) kısmından sunumunuzu açınız.  Sunumunuz güvenli görünümde açılacaktır. “Düzenlemeye izin ver” (Enable Editing) kısmına tıklayarak Poerpoint’te sunumunuz üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Eğer web tarayıcı olarak Firefox kullanıyorsanız dönüştürülen sunum dosyanızı açmak için “birlikte aç” (Open with) kısmından Microsoft Powerpoint’i seçerek “tamam”a (ok) tıklayınız.

Yorum Yapın