iPhone Rahatsız Etme Ayarları / Seçeneğini Kullanma

Merhabalar, bu yazımızda sizinle “rahatsız etme” seçeneğini ne için, nasıl kullanıyoruz ondan bahsedeceğim. Ben kendim bu özelliği otomatik olarak kullanıyorum, sürekli aç kapa yapmadan her gün aynı saatte iPhone’um kendiliğinden aktif ediyor o şekilde kullanıyorum. Bu özellik nedir ve nasıl kullanılır?

Bu özellik sizin istemediğiniz saatlerde gelen arama ve bildirimlerde telefonun sesini kapatan bir özellik fakat bu özelliği sessiz moddan ayıran özellik ne? Seçtiğiniz birkaç kişinin yani sizin için araması önemli olan birkaç kişinin sesini kapatmayıp diğer herkesin sesini kapattığı için farklı. Bunu da nasıl yapıyoruz anlatıyorum şimdi.

  1. Ana menünüzde ayarlar seçeneğine dokunuyoruz.iphone-titresim-desenleri
  2.  Hemen sayfanın altına doğru “rahatsız etme” seçeneğini görüyorsunuz,buraya giriyoruz.iphone-rahatsız-etme-ayarlar
  3. Elle ya da zamanlanmış diye iki seçeneği var eğer dediğim gibi her saat otomatik olmasını istiyorsanız “zamanlanmış” diyorsunuz. Yok ben kendim ayarlarım diyorsanız “elle” seçeneğini aktif ediyorsunuz.iphone-rahatsız-etme-ayarlar-elle
  4.  Zamanlanmışı seçerseniz size başlangıç ve bitiş diye iki saat seçeneği soruyor, buraya da tahmin ettiğiniz gibi bu özelliğin çalışmaya başlayacağı ve devreden çıkacağı saatleri giriyorsunuz.
  5. Kimlerin aramalarını duymak istiyorsunuz da bunun için “arayabilecekler” sekmesine dokunuyoruz ve buradan “hızlı arama” seçeneğine dokunuyoruz.
  6. “Yinelenen aramalar” seçeneği var yine sayfanın altına doğru ben onu da aktif bırakıyorum. Bu sayede eğer önemli bir arama varsa kaçırmıyorum, çünkü üst üste sık arayan olursa önemli bir şey olabilir mantığıyla iPhone bu kişinin sesini açıyor ve cevaplayabiliyorsunuz.
  7. Son olarakta en altta “her zaman” ve “yalnızca iPhone kilitliyken” seçeneği var, buna da siz karar veriyorsunuz.iphone-rahatsız-etme-ayarlar-her-zaman
  8. Son olarak bir kişiyi hızlı aramalara nasıl ekleriz belki bilmiyor olabilirsiniz bundan da bahsedeyim istiyorum. Rehberden istediğiniz kişiyi seçip üstüne dokunuyorsunuz.iphone-rahatsız-etme-ayarlar-hızlı-arama

Gördüğünüz gibi en altta hızlı arama var dokunun ve tamamdır.

Yorum Yapın