İnsanların teknolojiye olan ilgisi arttıkça bu bilgileri kendine ihtiyaç gördükleri alanda kullanmaktan çekinmiyorlar. Özellikle art niyetli insanlar sırf keyif olsun diye bile diğer insanların kişisel alanlarına gizlice girmeyi maharet sayıyorlar. İşte bunlardan biri de artık vazgeçilmez bağlantı yöntemimiz olan wifi ağları. Evimizde veya iş yerimizde kişisel verilerinizin korunması ve internet bağlantınızın sizden izinsiz kullanılmaması için Kablosuz Ağ güvenliği ile ilgili alabileceğiniz basit teknikler.

 
Wifi Şifrelemeyi sadece internetinizi paylaşmamak için önemli olduğunu düşünmeyin. WiFi niz üzerinden her hareketiniz takip edilebilir. Parolalarınız, özel bilgileriniz, internet hareketleriniz vs.
 
KULLANMIYORSANIZ KAPATIN
 
Modeminizde kablosuz internet özelliği varsa ve kullanmıyorsanız WiFi’niz kapalı durumda olsun. Az kullanıyorsanız gerektiğinde açın. (WiFi sinyallerinin mutsuzluğa yol açtığını duyuştum.) Uzun süreli seyahatlerinizde modeminizi tamamen kapalı olarak bırakın.
 
KABLOSUZ AĞ ADINIZI (SSID) VARSAYILAN OLARAK KULLANMAYIN
 
Her modemin varsayılan olarak bir WiFi (SSID) İsmi vardır ve genellikle ilgili modemin markası olarak yayın yapar. Bunu değiştirmezseniz de karşı tarafa modeminizle ilgili bilgi vermiş olarak işini kolaylaştırırsınız. Onun için Kablosuz Ağ Adınızı değiştirin ve gizleyin.
 
KABLOSUZ AĞ YAYININIZI GİZLİ HALE GETİRİN
 
Kablosuz ağı gizli hale getirirseniz bağlanırken gizli ağa ismini ve şifresini yazarak bağlanırsınız. Ağın gizli olması bulunamayacağı anlamına gelmez ama en azından tedbirlerden bir tanesi.
 
MAC FİLTRELEME KULLANIN
 
Her modemde mutlaka mac filtreleme özelliği bulunmaktadır. Mac Filtreleme sayesinde sadece izin verdiğiniz MAC adresine sahip cihazlar yayınlarınıza bağlanabilir. Fakat bu da aşılmaz bir duvar değil izin listenizi ele geçiren veya bağlandığınız cihazlardan birinin MAC adresini bilen birisi programlar sayesinde bağlanabilir.
 
KABLOSUZ AĞINIZDA CİHAZLARINIZLA UYUMLU OLAN EN İYİ ŞİFRELEME YÖNTEMİNİ KULLANIN
 
Modem ayarlarında bulunan WiFi şifre ayarlamasında farklı şifreleme yöntemleri mecvuttur. Bunlar WEP (En Güvensiz), WPA, WPA 2 PSK, gibi şifreleme yöntemleridir. Şuan en güvenli olan WPA 2-PSK (128 Bit ve özel karakter kullanma imkanınız var. Tabi bu şifreleme türleri bağlanacak cihazlarla da uyumlu olmalı. Şifreleme Yöntemleri İçin Tıklayın
 
KABLOSUZ AĞ ŞİFRENİZ BASİT OLMASIN KARMAŞIK ŞİFRE KULLANIN
 
Klasik şifreleme mantığı ile hareket etmeyin. Şifreniz karmaşık, tahmini zor ve özel karakterler içersin. Minimum 20 karakter.
 
KABLOSUZ AĞINIZIN KAPSAMA ALANINI DARALTIN
 
Kablosuz Ağınızı gereğinden fazla mesafelere gönderecek konumlara koymayın, ev iş yerinde ihtiyaç duyduğunuz yerlere kadar ulaşabilecek bir yere konumlandırın. Ayrıca anteni varsa sökebilir veya alüminyum folyo ile kaplayabilirsiniz. Ayrıca bazı modemlerin yönetim panelerinde sinyal gücü ayarlaması mevcuttur. (Kullanma klavuzu veya yardım menüsüne bakın.)
 
MODEMİNİZİN YÖNETİM PANELİ ŞİFRESİNİ DEĞİŞTİRİN
 
Modemlerin yönetim panellerinde genel olarak http://192.168.1.1 adresi ile Web Tarayıcılar ile girilir. Buradaki yönetim paneline giriş için kullanılan kullanıcı adı ve şifrenizi varsayılan olarak tutmayın.
 
MODEM GÜVENLİK DUVARINI ETKİNLEŞTİRİN
 
Bilgisayarınızdaki güvenlik duvarına ek olarak Modem ayarlarınızdan modem güvenlik duvarını da etkin hale getirin. 
 
 
 
 

Yorum Yapın