Son zamanların en çok konuşulan teknolojilerinden biri de NFC olmaktadır. Yakın alan iletişim şeklinde olan bu sistem, bilgisayarlar, akıllı cihazlar ve müşteri elektroniği ile tasarlanmış, kısa mesafe ve kablosuz şekilde işlem yapılabilen bir teknoloji olarak öne çıkmaktadır. NFC teknolojinin yaygınlaşmasıyla beraber NFC etiket çeşitleri de üretilmeye başlanmıştır.

 

NFC Etiket Nedir?

Yakın alan iletişimi demek olan NFC, pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu teknoloji, akıllı cihazlarda henüz yeni olarak yaygınlaşmaya başlamıştır. İçinde bu özelliği barındıran iki farklı cihazın birbiriyle temas halinde olmadan iletişim kurmalarına imkan tanır. Bunun için cihazların birbirine dört cm kadar yakın olması gerekir. Bu noktada NFC etiket de devreye girmektedir. NFC niteliği olan cihazlar arasında iki yönlü olacak şekilde bağlantı gerçekleşir. Bu bağlantıyla manyetik alan indüksiyonu kullanılmış olunur. NFC etiket okuyucu özelliği de bu aşamada kullanılır. Bu nitelik sayesinde iki cihaz arasında veri aktarımı mümkün hale gelir.

 

NFC Etiket Okuyucu Nasıl Kullanılır?

NFC etiket okuyucu kullanımı son derece basittir. Bu cihazı kullanabilmek için ilk olarak bu özelliğin bulunduğu akıllı cihazlar gerekir. Son dönemde çıkan akıllı cihazlarda bu özellik yer alabilmektedir. Eğer ki cihazınızda bu özellik bulunuyor ise özelliğin aktif olup olmaması da kullanım deneyimini etkilemektedir. Bunu kontrol edebilmek maksadıyla akıllı cihazın ayarlar bölümünü incelemeniz gerekmektedir. NFC teknolojisi akıllı cihazda yer alıyor ve aktif ise bu niteliği kullanmaya başlamanız mümkün olabilecektir.

 

NFC etiket okuyucuyu kullanımı henüz çok yaygın olmasa da sıklıkla tercih edilmektedir. Yaşamı kolaylaştıran bir teknoloji olarak öne çıkan sistem, örneğin otellerde yoğun olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Özellikle kartlı geçiş sistemlerinde NFC etiketlerin yaygın şekilde kullanıldığına şahit olabilirsiniz.

 

Yorum Yapın