Nokia N8 veya diğer cihazlarla ilgili olarak var olan wifi bağlantı sorunu çözümü.
Eğer cihazınız kablosuz ağa bağlanmıyorsa veya bağlanıyor ama internete girmiyor ise nedenleri ve çözümleri şunlar olabilir.

 NOT 1: İşe başlamadan önce sorun telefondan mı yoksa bağlanmak istediğiniz ağdan mı bunu tespit etmeniz sorununuzun yarısını çözmüş olacaktır.
Aşağıdaki yöntemleri de bu şekilde eleyebilirisiniz.
NOT 2: Bu seçenekleri denemeden önce cihazınızı yeniden başatarak hatta mümkünse fabrika ayarlarına dönüş yaparak başlayabilirsiniz. Daha sonraki test aşamalaı için her seferinizde cihazınızın tarayıcı verilerini silerseniz ve modem için yaptığınız her ayardan sonra, modemi kapatıp açarsanız, işlemleriniz daha sağlıklı olur.
1. Kablosuz ağınızın güvenlik modu wpa,psk,wpa2 gibi bir modda iken telefon ayarlarınızda bu wep olarak görünüyor olabirlir.
Böyle bir sorun olup olmadığını anlamak için önce telefondan wifi bağlantısını kapatın sonra
 Ayarlar–>Bağlantı–>Ayarlar–>Hedefler–>İnternet veya Kategorisiz (Buradaki menülerden wifi ağınızın ismini bulacaksınız.)–>Kablosuz ağınızın ismini tıklayın ve açılan seçeneklerden Wlan Güvenlik modunda ne yazdığına bakın eğer modeminizin yönetim panelinden yaptığınız ayarla aynı ise sorun yok fakan modemden wpa ayarladınız ve telefonda wep yazıyorsa telefondaki yazanı modem ile aynı seçeneğe getirin veya test için güvenlik modunu kapatıp şifresiz olarak girmeyi deneyin eğer giriyorsa sorun buradadır ve çözümü buralarda ararsınız. Gerekirse şifresiz ama mac filtreli yayın yaparsınız.

 2. Wifi ağınızda MAC filtresi etkin olabilir. Bunun için modeminizin admin paneline(tarayıcınıza 192.168.2.1 gibi bir numaradır, kullanım klavuzunda yazar) girin ve oradan kablosuz ağlar ile ilgili olan bölümünden mac filtresinin etkin olup olmadığına bakın. Eğer mac fitresi etkin ve sadece yazılan mac adresine sahip cihazların bağlanmasına izin veriyorsa nokia telefonlar için *#62209526# tuşlarına basarak, android cihazlar için Ayarlar–>Kablosuz ve Ağ–>Seçenekler Tuşu–>Gelişmiş menüsünden kablosuz mac adresinizi öğrenin ve ilgili yere yazın.
 3. Telefonunuz arızalı olabilir. Bunun için telefonunuzu başka bir wifi üzerinden test edin. Böylece sorunun cihazdan mı yoksa modemden mi kaynaklandığını öğrenmiş olursunuz.
 4. Herhangi IP Kurulumu seçeneği etkin olabilir. Modem admin panelinize girin ve oradan Ağ ayarlarınız –> Yerel Alan ağı (lan) –> IP Bölümünde bulunan gelişmiş ayarlar kısmında veya oralarda bir yerlerde “Herhangi IP Kurulumu” diye bir seçenek olmalı, bu seçeneği devre dışı bırakarak bu sorunu çözebilirsiniz. (Bazı cihazlar bağlanırken bazıları bağlanmıyorsa sorun büyük olasılıkla bu olabilir.)
 5. Modem veya bağlantınız ile başka bir sorun olabilir bunun için adsl kurulumunuzu tekrar kurmayı deneyin. 6. Nokia cihazlar için Ayarlar–>Bağlantı–>Ayarlar–>Hedefler bölümüne girin ve orandan modem isminizi bulun ve uzun basarak veya seçeneklerden silin. Aynı menüden Seçeneklerden yeni erişim noktası ekle deyip oradan otomatik arama isteğini kabul edip ağınıza tekrar bağlanın. Buradaki güvenlik ayarları için 1. maddeyi dikkate alın.
7. Eğer router ve acsess point tarzı bir cihaz kullanıyorsanız IP çakışmaları ile ilgili bir durum olabilir ve bu sorunu manuel ıp ataması ile çözebilirsiniz. 8. Eğer kablolu modeme kablosuz modem takarak bağlanmaya çalışıyorsanız, kablosuz modeminizdeki dhcp modunun kapalı olduğundan emin olun.

Yorum Yapın