ösym nedir

ÖSYM, yükseköğretime yerleşmek için yapılmakta olan bir program olup buna başvuran kişiler arasında yüksek olanların yerleştirmeye girmek amacı ile 1974 senesinde kurulmuş olan devlete ait bir kurumdur.  Toplam olarak 18 adet sınav uygulamakta olup, Ankara merkezli bir kuruluştur.  Üniversite kanuna göre ÜSYM kurulmuştur. Bunun açılımı ise Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi olmaktadır.  Daha sonralarında ise YÖK yani Yüksek Öğretim Kurumuna bağlanarak ÖSYM adını almıştır.

 

ösym başkanlığı

ÖSYM Başkanlığı Nedir?

ÖSYM başkanı tarafından yapılmakta olan birçok görev bulunmaktadır, bunlar:

·         Faaliyetleri göz önünde bulundurarak şirketleri incelemek ve ortak şirketleri ayarlamak,

·         Hizmet için gerekli şartları ve yöntemleri belirler.

·         Sınav gibi hizmetleri başarılı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

·         Sınav sonuçları analiz etmek için çalışır.

·         Sınav hizmetleri için güvenlik tedbirleri almaktadır.

·         Özel, hukuk kişileri için talep ettikleri ölçme ve değerlendirme işlemleri ile ilgilenir.

Yüksek Öğretime Geçiş ve Lisans Yerleştirme sınavına girecek herkes başarılı ile geçer ise istedikleri bölümde okumaya hak kazanırlar.   Yüksek Öğretime Geçiş ve Lisans Yerleştirme sınavı ÖSYM tarafından yapılmaktadır.  ÖSYM’nin görevi ise yüksek kurumlarla ilgili tüm sınavları hazırlama, yapma ve sonuçları açıklama gibi şeylerdir.

 

ÖSYM Ne İşe Yarar?

Yükseköğretim Kuruluna bağlı olan ÖSYM tarafından yapılan sınavların hazırlanması ve sınava girecek kişilerin yeterliklerini ölçer.

 

ÖSYM Ne Demektir?

ÖSYM kavramı, ölçme seçme ve yerleştirme merkezi olarak bilinmektedir.  ÖSYM’nin eski adı Üniversiteler Arası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezidir. Daha sonralarında ise 1981 yılından itibaren Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

 

ÖSYM Sistem Midir?

ÖSYM altında yapılan yerleştirmelere, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi yani ÖSYS denilmektedir. YKS yani Yükseköğretim Seçme Kurumu ve TYT açılımı ile Temel Yeterlilik Testi adlı sınavlarda her yıl özel bir titizlikle uygulanmakta olup öğrencilerin seviyesini ölçerek üniversitelere gitmelerini sağlamaktadır. ÖSYS sistemi ise üniversite başvuruları alır ve gerekli üniversite testlerini yapar, tercih yapar ve boş kontenjan ve benzeri konular ile ilgilenir yani özetle ÖSYM sisteme verilmekte olan genel ad olmaktadır.

 

ÖSYM Şifresi Nasıl Alınır?

ÖSYM tarafında sonuç, başvuru her türlü işlem için birtakım kayıt işlemleri yapılması gerekir.  Bu sisteme giriş için T.C. kimlik numarası ve şifre gereklidir.  Kişisel şifreler adayların sınava başvurusu için verilmektedir. Eğer şifre kaybedilir ya da unutulur ise ÖSYM’ e ait site üzerinden yeniden alınabilinmektedir.  ÖSYM ana sayfasında bulunan şifremi unuttum kısmına girmeniz sizler için yeterli olacaktır.

 

ÖSYM Kayıt Nasıl Olunur? Okumak İçin Tıklayın: http://ozgurlukicin.com/nasil/osym-kayit-nasil-olunur/

Yorum Yapın