Evlerin vazgeçilmez döşemesi olarak kullandığımız parkelerin üç farklı türü vardır. Laminant parke, lamine parke ve masif parkedir.
En yaygın olarak kullanılanı laminant parke. Rahat temizlenir yüzeyler olduğundan hijyenik olmasının yanı sıra oldukça da şık bir görünümü olduğu için çok tercih edilir.

Parke Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Her şeyden önce dikkat etmeniz gereken ilk şey kaliteli bir parke seçmektir. Her gün ev süpürüp silerken koltukları çekeriz hatta bazen mobilyalarımızın yerlerini değiştirmek için onları parkelerin üstünde çekiştiririz işte bunlardan etkilenmeyen kaliteli bir parke seçmek iyi olacaktır. Sonra hiç de yabana atmamanız gereken şey renk seçimidir. Yıllarca kullanacağınız bir halı gibi düşünün. Koyu kiraz ya da ceviz gibi renklerden uzak durmak iyi olur malum yıllarca her gün temizlik yapacağınızı garanti edemezsiniz, hastalık, sağlık üzüntü, ya da diğer acil işler vs. Koyu renk seçtiğinizde halıdan hatta üstünüzden başınızdan dökülecek ya da açık camlar yüzünden oluşan tozlar sabah sildiğiniz bir evde bile akşam üstü kendini gösterecektir ve mutlak surette her silme işleminden sonra çok titiz  bir kurulama yapmanız gerekecektir aksi halde beyaz su lekeleri oldukça kötü görünecektir. Tüm bu sebepler yüzünden açık renk bir parke seçmek çok iyi olur. Tozu göstermez en azından daha sabah silmiştim diyerek canınızı sıkmaz. Odanızın genişliğini de dikkate almakta fayda var özellikle dar ve küçük odalarda açık renk parkeler eve aydınlık bir hava katar.

Laminant Parke Nasıl Korunur?

Uzun süreli suya maruz bırakmayarak döşemelerin izi korumak yeterli değildir. Doğal parlaklığını da korumak gerekir. Bunun için bilindik doğal yolları kullanabilirsiniz. Sirke ve Arap sabunu kullanarak hem hijyen sağlamak hem de parlaklığını korumak mümkündür. Ancak Arap sabunu kullandıktan sonra kaygan olmaması için birde durulama yapmak gerekir. Bu kadar uğraşacak vakti olmayanlar için hazır ahşap temizleyicileri kullanmak gerekir.
Karar sizin bütçenize ve vaktinize kalmış.

Laminant Parke Temizliği

Temizlik suyuna Arap sabunu ve birazda sirke katarak tozlardan arındırılmış yüzeyi silin veya silme işlemi yaparken ahşap temizleyici kullanın silme işleminin ardından kurulama yaparsanız özellikle koyu zeminlerde su lekelerinin oluşmasını engellemiş olursunuz.

Yorum Yapın