Günümüzde gerekli olan bütün bilişim teknolojilerini kullana UYAP, Adalet Bakanlığı ve bakanlığa bağlı tüm teşkilatların yazılım ve donanım olarak tüm otomasyonu sağlayan bir elektronik adalet bilişim sistemidir. Bu sistem sayesinde Adalet Bakanlığa bağlı olarak gerçekleşen tüm faaliyetler, elektronik ortamlarda yargı mensuplarına ve vatandaşlara sunulabilir hale gelmiştir.

 

Önceden yalnızca arşivlerde bulunan ve erişilmesi oldukça zor olan bilgi ve belgeler, bu sistem sayesinde saniyeler içinde ulaşılabilir olmuştur. UYAP Yargıtay sorgulama sayesinde tüm vatandaşlar erişmek istedikleri bilgileri saniyeler içinde görebilir, takip etmesi gereken dosyaları takip edebilir.

 

UYAP Ne işe Yarar?

 

UYAP Yargıtay sorguluma sayesinde erişilen sistem, en başta dava ve dava dosyalarını takip etmek için kullanılır. Yargı sistemini ilgilendiren tüm dosya ve davalar için adliyelerin ziyaret edilmesi gerekliliğini ortadan kaldıran sistem sayesinde farklı bilgilere ulaşmak mümkündür. UYAP sistemi sayesinde sabıka kaydına ulaşmak ve belge halinde çıktı almak mümkündür. Adres bilgileri ile belgelerin yine bu sistemde ulaşılabilir olduğundan söz edilebilir. Merkez Bankasının döviz kurları, nüfus kayıt örneği ve tapu kayıtları da yine bu sistem tarafından vatandaşlar için sunulan diğer hizmetlerdir.

 

Neredeyse tüm yargı sistemini ilgilendiren hususların bu sistem sayesinde anlık ulaşılabilir olması, vatandaşların zahmet çekmeleri engellerken, yargı mensuplarının da işlerini daha rahat yürütmesine ortam hazırlamıştır.

 

UYAP Yargıtay Sorgulama Yapma

 

Online platformlarda güvenilir bir şekilde UYAP Yargıtay sorgulama işlemi yapmanın iki farklı yolu bulunur. Bunlardan bir tanesi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı resmi internet sitesi ile sorgulama yapma, diğeri de E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmadır.

 

Her iki sistem de online olarak çalışıp güvenlik açısından herhangi bir soru tedirginliğe mahal vermeyecek seviyeyedir. Her iki platform üzerinden yapılan UYAP Yargıtay sorgulaması için de vatandaşların sisteme giriş bilgileri olmak zorundadır. Sisteme giriş bilgileri olan kişilerin çok kısa sürede istedikleri evraklara ulaşması mümkündür.

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı sistemi genel anlamda yargı mensuplarına hitap eden bir sitem olarak görünse de vatandaşların da kullanabileceği özelliğe sahiptir. Ancak E-devlet sistemi gerek daha hızlı kolay anlaşılabilir olması gerekse hemen herkesin mevcut şifresi ile giriş yapabildiği bir platform olması nedeniyle çok daha fazla tercih edilen yol niteliğindedir. Yargı ile ilgili tüm dava dosyalarının bulunduğu bu sistem, E-devlet sayesinde hem internet sitesi hem de mobil uygulama aracılığı ile hizmet verebilme imkânına sahiptir. Kimlik bilgileri sisteme giriş yapan herkes hakkındaki davalara rahatlıkla bu sistem üzerinden ulaşabilir.

 

Yorum Yapın