Web sitelerinizde belirli bir adresi yol tarifi olarak web sitenize kod ile ekleme yöntemi. Bu yöntem ile google haritalarında bulunan iş yeri vb. adresleri iframe kodu ile sitenizin içeriğine yol tarifi sunmak için ekleyebilirsiniz. Ayrıca Wp ve Blogger ile eklediğiniz harita kodunu harita olarak göremiyorsanız çözüm yöntemi.

Web Siteye Google Harita Ekleme Yöntemi

Sadece web siteleri değil blog sistemli web sayfalarında da bu yöntemi kullanabilirsiniz.

  1. Tarayıcınızdan https://www.google.com/maps/ adresine girin.
  2. Arama Bölümüne Eklemek istediğiniz yerin adresini veya ismini girerek veya arama yapmadan fare ile kaydırarak eklemek istediğiniz konumu bulun.google-adres-tarifi-ekleme
  3. Eklemek isdeğiniz konuma işaretçiyi yerleştirdikten sonra ekranın sağ altında bulunan “Ayar” simgesinden “Paylaşın veya Haritayı Yerleştirin” seçeneğine tıklayın.google-harita-ile-adres-tarifi-ekleme-2
  4. Açılan pencerede harita görünecek ve bazı seçenekler çıkacaktır. Bu seçeneklerden eklemek istediğiniz haritanın çerçeve boyutunu ayarlayabilir, uydu veya harita görünüm modunu seçebilirsiniz.google-harita-ile-adres-tarifi-ekleme-3
  5. Haritayı Yerleştir sekmesinden çerçeve boyutunu seçtikten sonra satır içindeki kodu kopyalayıp sitenizin içerik ekleme koduna yapıştırın. Harita olarak görünmeye başlayacaktır.
  6. Eğer haritanın linkini paylaşmak isterseniz “Bağlantıyı Paylaş” sekmesinden URL kopyalayarak paylaşabilirsiniz. Bağlantı adresini açan sizin seçtiğiniz konum sayfasını açacaktır.

Google Harita Kodu Ekledim Ama Kod Olarak Gözüküyor Harita Gözükmüyor!

Eğer WordPress, Blogger gibi içerik ekleme editörlerinde eklediğiniz harita kodu harita olarak değilde kod olarak gözüküyor ise; (WordPress Kod Ekleme)

wp-kod-eklemeİçerik ekleme sayfasında seçenekler arasında soldaki resimdeki gibi Görsel ve Metin (Word Press) veya Oluştur ve Html (Blogger) gibi sekme seçenekleri bulunmaktadır. Siz Görsel veya Oluştur sekmesinde eklediğiniz kodu kod olarak görüyorsanız kodu kaldırın ve blogger-kod-eklemeMetin  veya HTML sekmesine geçerek eklemek istediğiniz konuma ekleyin. Tekrar Görsel veya Metin sayfasına geçtiğiniz an da kodunuz harita olarak gözükecektir.

 

2 Comments

Yorum Yapın