Telefon Dinlemesini ve Takip Edilmesini Önlemek İçin Alınabilecek Tedbirler

Akıllı telefonların hızla yaygınlaşması ile birlikte telefonların dinlenmesi, mesajların takip edilmesi, cihazlarınızda bulunan verilerin sizden habersiz olarak alınması, gezdiğiniz yerlerin görülmesi mümkün. Mümkün olduğu konusunda artık herkesi bilgisi var fakat özellikle bilmemiz gereken bunların çok kolay bir şekilde yapılabilecek olması. Bu yazımızda ise bu tür girişimlere karşı alabileceğimiz basit önlemleri paylaşacağız.


Öncelikle telefon dinlemesini hukuki açıdan yasal ve yasa dışı dinlemeler olarak ayıra biliriz. Buradan yola çıktığımızda ise tekniklere ulaşabiliriz.
 
Yasal dinleme ve takipten kaçmak için yapılacak pek fazla bir şey yok. Sadece telefonda konuşacaklarınız ve mesajlarınız ve de gideceğiniz yerler ile ilgili tedbir alabilirsiniz.
 
Yasa Dışı Dinleme ve Takip Nasıl Yapılıyor ?
 
Yasal olmayan görüşme ve ortam dinlemeleri genel olarak casus olarak tabir edilen çeşitli programlar ile yapılmaktadır. Bu programların akıllı telefonların tüm versiyonlarına uyan sürümleri mevcut. Programlar telefona direk telefonun kendisi ile internet üzerinden veya usb kablo ile bilgisayar aracılığı ile yüklenebilmektedir. Yüklenen program telefonunuzda kaydettiği verileri bir sunucu veya mail adresine internet bağlantısına kavuştuğu anda gönderiyor. Veya sizi takip eden kişiye sms gönderiyor. Ya da bluetooth üzerinden yakınınızdan kayıt yapılabiliyor.
Casus Programların Yetenekleri Neler ?
 
Bu tür programların yetenekleri sizin cihazınızın yetenekleri ile paralel. Temel olarak telefon olduğu için ortam ve konuşma dinlemesi, mesajlaşma takibi, klavye ile yazdıklarınız, telefonunuzla yaptıklarınız, ekran görüntüleri, fotoğraflarınız, videolarınız, konum bilgileriniz gibi hemen hemen her türlü takip işlemi yapılabilmektedir.
 
Casus Programları Nereden Buluyorlar ?
 
Bu tür programlar yasa dışı ve özel programlar olduğu için genel olarak internet üzerinden satılmaktadır. Fiayatları da oldukça yüksektir. Yani birinin sizi takip etmesi için iyi bir sebebi olmalı.
 
Casus Dinleme Programlarını Nasıl Tespit Edebilirim ?
 
Program türlerine göre farklı işleyişler olduğu için farklı yöntemler mevcut. 
 
1.  Sms’lerinizi veya görüştüğünüz numaraları sizin hattınız ile sms olarak başka bir numaraya gönderen programı detaylı fatura dökümündeki sms gönderilen/alınan numaralara ve sayılarına bakarak tespit edebilirsiniz.
 
2. Kaydettiği verileri internet üzerinden gönderen bir programı tespit etmek için ise veri kullanım miktarlarını kontrol ederek ulaşabilirsiniz. Sizin kullandığınızdan aşırı fazla bir internet kotası kullanılmış ise şüphelenebilirsiniz.
 
3. Akıllı telefonlarınızda antivirüs veya casus programlar için özel programlarla telefonunuzda tarama yapın.
Android İçin; Anti Spy Mobile 
4. Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın. (Tüm bilgileriniz silineceği için rehber, galeri ve dosyalarınızı yedekleyin.)
 
5. Batarya ömrü normalden çok daha az süre dayanmaya başladıysa şüphe edebilirsiniz. (Başka etkenleri de olabilir, şebekeye uzaklık, çok konuşmak, sürekli kullanmak vs.)
 
CASUS PROGRAM YÜKLEMELERİNE KARŞI ALINACAK TEDBİRLER
 
1. Telefonunuzu güvenmediğiniz kişilere, tamircilere vermeyin.
2. Telefonunuzda şifreli tuş kilitleri kullanın.
3. Telefonunuzu açık olarak ortalıklarda bırakmayın.
4. Size gelen mail ve sms’lerde verilen linklerde açılan sayfalardan yapılmak istenen şüpheli yüklemelere onay vermeyin.
5. Sisteminizin yasal marketleri haricindeki yerlerden uygulama yüklemeyin.
6.  İşletim sisteminizin en son ve resmi sürümlerini kullanın.
7. Antivirüs programı kullanın.
8. Yüklediğiniz uygulamaların istediği erişim izinlerine dikkat edin.
9. Özel verilerinizi telefonunuzda bulundurmayın.


Teknoloji geliştikçe farklı dinleme yöntemleri ve bunlara karşı farklı tedbirler sürekli değişiklik göstermektedir. Siz her türlü tedbiri alsanız da karşınızdakinin dinleniyor olma ihtimali var. Onun için bu cihazlara asla kendinize ait ulaşılmaz bir dünya olarak bakmayın. 



Telefon Dinlemesini ve Takip Edilmesini Önlemek
Telefon Dinlemesini ve Takip Edilmesini Nasıl Önlerim
Telefonumda Casus Yazılım Var Mı
Telefonum Dinleniyor Mu
Cep Telefonu Casus Programları
Android Casus Program
iphone casus program
Casus Program Silme
Casus Program Tespit Etme
Dinleme Programlarını Silme