garanti-bankasi-dosya-masraflarını-geri-alma

Garanti Bankası Kredi Dosya Masrafını Geri Alma Yöntemi

Garanti Bankasından çekilen ihtiyaç kredilerinden alınan dosya masraflarını geri alma yöntemi hakkında kendi izlediğim süreci paylaşıyorum. Belge örneği vermiyorum çünkü belgelerde zaman içinde ilgili hakem heyetleri tarafından değişikler yapılabiliyor ki Tüketici Hakem Heyetlerinde Başvuru Formları bulunuyor.

  1. Herhangi bir Garanti Bankası Şubesine giderek (kredi çektiğiniz şubeye gitmeniz zorunlu değil) geriye dönük en fazla 10 yıl içinde çekmiş olduğunuz kredilerden dosya masrafı adı altında kesinti yapıldığına dair dekont alıyorsunuz. (Benden bu işlem için herhangi bir ücret alınmadı. Alınırsa da onun dekontunu da ekleyip isteme hakkınız var.)
  2. Aldığınız dekont örnekleri ile birlikte ikamet ettiğiniz ilçe kaymakamlığında bulunan Tüketici Hakem Heyetine giderek oradan aldığınız formu doldurup formu ve dekontları 3’er suret çoğaltıyoruz. (Her yıl tüketici hakem heyetinin ücret sınırı değişmektedir. 2014 yılında 3.300 küsür TL. Kesilen masraf bu tutarı geçerse Tüketici Mahkemesine başvurmanız gerekiyor.)
  3. Formları heyete veriyorsunuz. Onlar başvurunuzu alıp size 2 suretini geri veriyor. Siz bu suretlerden birini bankanın genel merkez adresine iadeli taahhütlü olarak gönderiyorsunuz. Diğer suretini saklayarak karar çıktığı zaman almak için kullanacaksınız.
  4. Bulunduğunuz ilçedeki işlerin yoğunluğuna göre karar sonucunu alıyorsunuz. Bundan sonraki anlatımlar kararın lehinize çıkması durumunda. (Hakem heyeti masrafların ödenmesine hükmederse)
  5. 15 gün sonra herhangi bir şubeye gidip kararı gösteriyorsunuz. Onlar kararı tarayip sisteme iletiyorlar. Bankadaki iletişim bilgilerinizi kontrol edin. 3 hafta içinde size sms veya telefon ile şubeye gitmeniz için çağrı geliyor.
  6. Şubeye gidip masrafı aldıktan sonra başka talepte bulunmayacaginiz ile ilgili ibraname imzaliyorsunuz. Hesabınız yoksa hesap açtırın ki para oraya yatsın.
  7. 3 iş günü içinde para hesabınıza yatıyor.
  8. Yatmaz ise mahkeme kararı ile icra dosyası açabilirsiniz.