Garanti Bankası Kredi Dosya Masrafını Geri Alma

garanti-bankasi-dosya-masraflarını-geri-alma

Garanti Bankası Kredi Dosya Masrafını Geri Alma Yöntemi

ipucu

Garanti Bankasından çekilen ihtiyaç kredilerinden alınan dosya masraflarını geri alma yöntemi hakkında kendi izlediğim süreci paylaşıyorum. Belge örneği vermiyorum çünkü belgelerde zaman içinde ilgili hakem heyetleri tarafından değişikler yapılabiliyor ki Tüketici Hakem Heyetlerinde Başvuru Formları bulunuyor.

 1. Herhangi bir Garanti Bankası Şubesine giderek (kredi çektiğiniz şubeye gitmeniz zorunlu değil) geriye dönük en fazla 10 yıl içinde çekmiş olduğunuz kredilerden dosya masrafı adı altında kesinti yapıldığına dair dekont alıyorsunuz. (Benden bu işlem için herhangi bir ücret alınmadı. Alınırsa da onun dekontunu da ekleyip isteme hakkınız var.)
 2. Aldığınız dekont örnekleri ile birlikte ikamet ettiğiniz ilçe kaymakamlığında bulunan Tüketici Hakem Heyetine giderek oradan aldığınız formu doldurup formu ve dekontları 3’er suret çoğaltıyoruz. (Her yıl tüketici hakem heyetinin ücret sınırı değişmektedir. 2014 yılında 3.300 küsür TL. Kesilen masraf bu tutarı geçerse Tüketici Mahkemesine başvurmanız gerekiyor.)
 3. Formları heyete veriyorsunuz. Onlar başvurunuzu alıp size 2 suretini geri veriyor. Siz bu suretlerden birini bankanın genel merkez adresine iadeli taahhütlü olarak gönderiyorsunuz. Diğer suretini saklayarak karar çıktığı zaman almak için kullanacaksınız.
 4. Bulunduğunuz ilçedeki işlerin yoğunluğuna göre karar sonucunu alıyorsunuz. Bundan sonraki anlatımlar kararın lehinize çıkması durumunda. (Hakem heyeti masrafların ödenmesine hükmederse)
 5. 15 gün sonra herhangi bir şubeye gidip kararı gösteriyorsunuz. Onlar kararı tarayip sisteme iletiyorlar. Bankadaki iletişim bilgilerinizi kontrol edin. 3 hafta içinde size sms veya telefon ile şubeye gitmeniz için çağrı geliyor.
 6. Şubeye gidip masrafı aldıktan sonra başka talepte bulunmayacaginiz ile ilgili ibraname imzaliyorsunuz. Hesabınız yoksa hesap açtırın ki para oraya yatsın.
 7. 3 iş günü içinde para hesabınıza yatıyor.
 8. Yatmaz ise mahkeme kararı ile icra dosyası açabilirsiniz.

The Author

8 Comments

Add a Comment
 1. mustafa bozkurt

  Bankanız kredi kullandım iadesini talep ediyom

 2. şennur ayyıldız

  ben 8 farklı bankadan kredi çekmiştim. 5 6 ay arasında tüm masraflarımın bana ödemesi yapıldı. ayrıca vekalet ücretide ödemedim. Sizin için adını numarasını vermek isterim. Av. Hasan ÖNEN 0553 204 02 54 – av.hasanonen@gmail.com

 3. SERPİL GÜNDOĞDU

  merhabalar,
  Bu bankalardaki dosya masraflarını geri alabiliyormuyuz? cebimizden bir harcama söz konusumu acaba,ne kadar sürede alabılıyoruz alan arkadaşlar var ise yardımcı olurlarsa memnun olurum,ve aynı zamanda duyduguma göre direk bankaya gidip dilekçe yada bir form doldurarak ta işlem yapıabiliyor ne kadar dogru bilmiyorum ama yapan arkadaşlar varsa nasıl baş vuru yaptıklarını belirtirlerse bizde yapalım …teşekkürler

 4. Ücretsiz danışmanlık ve 2 ayda dosya masrafının geri iadesini yapıyorlar arkadaşlar hiçbir ücret almıyorlar. Av. Hasan Önen TEL: 0553 204 02 54

 5. merhaba;

  bende dosya masrafımın iadesi için hakem heyeti tarafından haklı bulundum.bankaya gittim belgeyi taratıp genel müdürlüğe gönderdiler 2 gün sonra meaj geldi telefonuma şubeye uğrayınız diye.

  şubeye gittiğimde adıma bı hesap açıldığını ve paranının 2 -3 gün içinde o hesaba yatırılacağı fakat ibraname imzalamam gerektiği söylendi.belgeyi imzaladım ama doğru mu yaptım. bu şekilde mi işliyor prosedür

 6. bende dosya masrafımın iadesi için hakem heyeti tarafından haklı bulundum.bankaya gittim belgeyi taratıp genel müdürlüğe gönderdiler 2 gün sonra meaj geldi telefonuma şubeye uğrayınız diye.

  şubeye gittiğimde adıma bı hesap açıldığını ve paranının 2 -3 gün içinde o hesaba yatırılacağı fakat ibraname imzalamam gerektiği söylendi.belgeyi imzaladım ama doğru mu yaptım. bu şekilde mi işliyor prosedür

 7. Yapı Kredi,finansbank a ait kredi dosya masraflarını aldım…Mutlaka başvurunuz..Paranızı alınız….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme