iPhone Telefon Nasıl Kullanılır?

Apple üretimini  gerçekleştirdiği tüm ürünler için İOS işletim sistemi kullanmaktadır. Genel hatlarıyla sisteme ilk bakışta şunu belirtmeliyim ki iOS kapalı bir ekosisteme sahip ve en büyük rakibi Android işletim sisteminin tersine bir sistematikle çalışmaktadır. iOS ’un kapalı bir ekosisteme sahip olması, cihazlara erişimi ve dışarıdan herhangi bir müdahaleyi oldukça zorlaştırmaktadır. Örneğiniz cihazınıza müzik formatları (MP3,MP4 v.b) resim ve video aktarımı gibi işlemleri yapmanızı kısıtlamaktadır. Bunun için yine iOS tabanlı Apple yazılımı iTunes programını kullanmanız gerekmektedir. iOS10 ile gelen bazı özellikler yine kullanıcıların yoğun talepleri doğrultusunda bu paylaşımları kolaylaştırıcı özellikler eklenmiştir.

İşletim sisteminin dışında novabazar platformundan erişebileceğiniz iPhone telefonlarının ön yüzünde tek tuş ve dokunmatik ekranı ile kullanımı tamamen kolaydır. Dokunmatik yapısı ile uygulamalarınızın yerini rahatça değiştirebilirsiniz. iPhone  telefonlarının içerisinde bulunan Apple Store ile dilediğiniz mobil uygulamaları kolayca indirebilir ve bu doğrultuda işlemlerini basit hareketler ile gerçekleştirebilirsiniz. Apple tümüyle kullanıcı deneyimlerini ön plana alarak tüm işlemlerinizi basitçe halletmenize olanak tanır.

Güvenlik konusuna gelecek olursak Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş 2016 yılında yayınlanan siber güvenlik raporu İOS yazılımının Android yazılımına göre daha güvenli olduğu belirtilmiştir. Nedeni ise kapalı ekosistem yapısına sahip İOS’un kötü niyetli müdahalelere dur diyebilecek yapıya sahip olmasıdır. Bunun dışında Apple olabilecek herhangi bir güvenlik probleminde ise anlık ve hızlı tepkime verebilecek yazılıma ve geliştirme sürecine sahiptir.

SİRİ Nedir?

 

Gelelim İOS’un sunduğu ve gerektiğinde hayat kurtaran yardımcımız SİRİ entegrasyonuna. İlk olarak İphone 4S ile İphone 8 ile sürdürülen Siri sesli komut özelliklerini algılayabiliyor ve buna göre cihaz ile temasa geçmeden işlem yapmanızı sağlıyordu. SİRİ’yi kullanıcılar ile sözlü tepkimeye giren kişisel asistan olarak tanımlayabiliriz. Yeni nesil SİRİ ’ye alarmınızı kurdurabilir, adres sorabilir ve arkadaşlarınıza sizin adınıza sms atmasını isteyebilirsiniz. Kesin ve net arama sonuçları sunabilen kişisel asistanınız kullanım alışkanlıklarınızı değiştirebilir. Apple ’ın günümüzün en merak edilen konularının başında olan yapay zeka firmalarını kendi bünyesine dahil etmesi, gelecekteki SİRİ ’ye köklü gelişimler ve değişiklikler entegre edeceği geliyor.

Siri üzerinden aşağıdaki uygulamaları sesli komutla kullanabilirsiniz.

 

 

*Telefon *Müzik *Kişiler *Shazam *Arkadaşımı Bul
*Takvim *Mail *Alarmlar *Web’de Ara *Twitter
*Zamanlayıcı *Mesajlar *Dünya Saati *Wikipedia Ara *Filmler
*Notlar *Borsa *Harita *Spor *Uygulama Başlatma
*Yerel Aramalar *Dikte *Facetime *Anımsatıcılar *Hava Durumu

 

 

iPhone telefon ve diğer ürünlerini Novabazar.com’dan satın alabilir, SİRİ ile  bu uygulamaları kolayca kullanmanın keyfine varabilirsiniz.

The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basit Teknik © 2015 - Basitteknik.com, Yemliha Toker Projesidir. Frontier Theme