amerikan-kapi-boyamaMerhabalar. Sizlere bugün evinize Amerikan panel kapı modeli kapılarla ilgili kısa bir kaç not ve nasıl boyanacağı hakkında bilgiler ile uzun zaman kullanabilmeniz için temizlik tavsiyesi paylaşacağım.

Amerikan Panel Kapı Yaptırmalı Mıyım?

Öncelikle evinize kapı seçerken veya yaptırırken evinizde sigara içiliyor ise beyaz renkli kapı tercih etmemenizi öneririm.
Beyaz Renk Amerikan Panel Kapıların Temizliği Nasıl Yapılmalı
Eğer beyaz renli amerikan panel kapılarınızın rengi uzun süre beyaz kalsın ve solmasın istiyorsanız kapıların temizliği esnasında çamaşır suyu vb. temizlik ürünleri kullanmak yerine aspirin kullanmak gerektiğini söylemek isterim. Çamaşır suyu Aksi kapı boyasının daha çabuk yıpranmasına neden olarak zamanla sarımtırak bir renk almasına neden olabilir.
Amerikan Panel Kapı Boyanır Mı?
Şayet bunları okuduğunuzda çok geç kaldım kapılarım sarardı diyorsanız biliyorum çok can sıkıcıdır ama üzülmeyin. Artık yapabileceğiniz iki şey kalıyor ya kapıları yaptırdığınız mobilyacıda ya da farklı firmalardan da bu işi yapanlara tekrar boyatacak ilk günkü gibi edecek ya da ben bu işlerin ustasıyım diyerek kendiniz boyayarak kapıları eski haline getireceksiniz. Firmalar bu işi profesyonel olarak kompresör kullanarak yaparlar. Siz evde yapacaksanız fırça ile yapabilirsiniz. Fırça izi kalmaması için de sentetik bazlı boya kullanmanız gerekiyor.
Amerikan Panel Kapı Boyamayı Kendim Yapabilir Miyim?
Kapıları kendi boyamayı düşünenler için anlatmak gerekirse öncelikle daha önce tecrübeniz yok ise bu işin oldukça meşekkatli olabileceğini hatırlatmak isterim. Amerikan Kapının  nasıl boyanacağını detaylı olarak bu yazıda anlatmayacağım, daha önce forum ve bloglarda bir kaç tane yapan görmüştüm bunları inceleyebilirsiniz.
Genel olarak bahsetmek gerekirse;
  1. Malzemeleri Tedarik Edin; Malzemelerin tamamı yapı malzemeleri satan yerlerde ve büyük yapı marketlerde bulabilirsiniz. Malzeme olarak zımpara, eğer darbeli yer varsa düzeltmek için macun, boya bandı, yere sermek için gazete veya boya naylonu vb. malzemeleri tedarik edin. Boya miktarını hesaplarken çift kat boyama için bir kapıya yaklaşık 1 kg’a kadar boya gidebilir. Boya türü olarak sentetik tür ya da amerikan kapılar için özel boya ve yeterince sentetik tiner alın.
  2. Kapıyı Boyama İçin Hazırlayın: Kapıyı sökerek ya da sökmeden boyayabilirsiniz. Sökmeden boyayacaksanız, kapı kollarını sökün, cam kenarlarını boya bandı ile bantlayın. Kapı altına yerlere boya damlayacağı için gazete veya naylon serin.
  3. Zımparalama ve Macun: Düzgün bir iş çıkarmak istiyorsanız tamamını zımparalamanız gerekiyor. Ayrıca Zımpara etmeden de boyayabilirsiniz elbette. Kapı gövdesinde çizik vb. boyanın kapatamayacağı oyuklar varsa macun ile kapatın.
  4. Boyamaya Başlayın: Boya işleminden önce fırçanızın zayıf kıllarını yıkyarak ya da bir yere sürterek düşürün ki boyarken kapıda kalmasın. Boyayı aşırı yoğun sürmeyin ki akıntılar oluşmasın ayrıca çok da akışkan olmasın. Boya kıvamını iyi ayarlarsanız tek kat boya bile size yeterli gelebilir.
  5. Kuruma: Boyama işleminden sonra kuruyana kadar boyanan kapıya dokunmayın.

3 Comments

  1. ” çift kat boyama için bir kapıya yaklaşık 1 kg boya gider ” tam bir abartı olmuş. Test ettim ve denedim aşırı bir boya gitmiyor.

  2. Pınar Yıldız Reply

    Bizler Şehirlerarası Nakliyat Yapanlar bir firmayız. Bu şekilde becerikli müşterilerimiz bizlere her zaman yardımcı oluyorlar.

Yorum Yapın