Bugünkü yazımızda sizlere Android Uygulamaları Yavaş/Aksak Çalışıyor, Ne Yapmalıyım? Sorusunu anlatacağız. Ülkemizde son zamanlarda artan Android Tablet ve Telefon kullanımının getirdiği sorunlardan birisi olan yavaşlık problemine değinmek istiyoruz. Tablet veya Telefonunuz oldukça yavaş ise yolunda gitmeyen bir şeyler anlamına gelmektedir. Öncelikle Tabletimizin yavaş yer almasının 1. sebebi gereksiz yere kurulan uygulamalar ve oyunlar olarak yer almaktadır. Unutmamanız gereken Tabletinizde yer alan uygulamayı kapatsanız da yer kaplıyor ve ram‘ i sürekli olarak kullanmaktadır. Bu durum tabletinizin yavaşlamasına neden olacaktır. Kullanmadığınız uygulama ve oyunları uygulamadan kaldırarak tabletinizi hızlandırabilirsiniz. Bir diğer konu ise cihazınızın Ana Ekranında aşırı derecede widget uygulaması kullanmak ve dosya bulundurmaktır. Buda sürekli ramdan yemekte Ve tabletinizi yavaşlatmaktadır. Tabletinizin Ana ekran bölümünde widget ve dosya bulundurmamanız gerekmektedir.

Android Uygulamaları Yavaş/Aksak Çalışıyor, Ne Yapmalıyım? Sorusunda bir diğer konu ise cihazımıza kurduğumuz stabil olmayan romlar yer almaktadır. Clean adı ile tabir edilen yani temiz romları ve resmi romları kullanmaya çalışmamız gerekmektedir. Stabil şekilde olmayan romu yüklediğimizde tabletimiz düzgün ve hızlı çalışmamaktadır. Google tarafından geliştirilen ve mobil cihazlar içerisinde kullanılan işletim sistemi Android ‘in dokunma bölümünün neden biraz gecikmeli çalıştığı ortaya çıkarıldı. Google’da staj gerçekleştirmiş olan Andrew Munn isimli öğrencinin verdiği bilgilere göre Android işletim sistemi içerisinde Apple’ın geliştirdiği iOS ve Microsoft’un geliştirmiş olduğu Windows Phone’a göre dokunma algılamasında daha yavaş olabilmektedir.

Bu duruma örnek vermek gerekirse iOS’ta ekrana dokunduğunuzda işletim sisteminin bütün uygulamaları durdurup bu işe odaklanması gerekmektedir. Bunun anlamı işletim sistemi arka planda çalışan bütün uygulamaları durdurarak bütün önceliği kullanıcının yer aldığı noktaya yöneltiyor. Android’te ise böyle bir problem söz konusu olmamaktadır. Kullanıcı ekrana dokunduğu zaman arka plandaki uygulamalar çalışmaya devam edebilir. Bu durum İngilizce ‘de lag adı verilen gecikmeye yol açabilmektedir. Bu işletim sistemini kullanıma açan cihazlar ne kadar güçlü olursa olsun dokunma deneyiminin düşük derecede olmasına neden olabiliyor. Stajyere göre bunu düzeltmenin bir yolu yer almamaktadır. Bunun nedeni Android işletim sistemi bu mantık üzerine kurulmasıdır. Sizlere vermiş olduğumuz bilgilerle Android Uygulamaları Yavaş/Aksak Çalışıyor, Ne Yapmalıyım? Sorusuna çözüm aradık.

Yorum Yapın