Ellerinizi Kullanıp Döndürerek Ateş Yakma
Vahşi  yaşamda hayatta kalmak için ateş yakmak için bu muhteşem bir yoldur. Emin olun bu metodu öğrenmek sizin için ormanda hayatta kalmanızı kolaylaştıracaktır. Bunun hayal ettiğinizden daha kolay olması için size küçük bir sır söyleyeceğim. Aşağıdaki rehberi adım adım takip edin ve bu ilkel metot ile ateş yapabilmeyi öğrenin.

 • Adım 1: 2 tane yumuşak çubuk bulun. Bu işlemin olması için çubukların cansız olması gerekir. Yüksek nem içerilikle çubuklar olmaması gerekir. 2 çubuğuda sonlarından birbirlerine bağlayın, bağların aşırı sıkı olması gerekmiyor.
  çubukla-ateş-yakma

 

 • Adım 2:
  -Çubuğunuzun kenarları pürüzsüz olmalı
  -Olabildiğince düz olduğundan emin olmalısınız çünkü çarpık çubuklar çoğunlukla uygun değildir.
  -Çubuğun üstüne bir çentik açın.
  -Bu çatlaklar çubuğun serbestçe dönmesine imkan verecektir.
  izci-ateşi-yakma
 • Adım 3: Bu şekilde el ile ateş yakmak genellikle gözden kaçan bir yöntemdir. Parmaklarınızla tutmak için küçük bir koşum yaparak döndürüp tutabilirsiniz. Bu döndürmeyi durdurmak bu ilerlemeyi kaybetmenize sebep olur. Yerde bu dize ile döndürmeye devam edin ve asla durmayın çünkü ateşin oluşmamasına sebep olursunuz. Daha fazla ısı yaratmak için daha fazla baskı uygulayabilirsiniz.

elle-ateş-yakmak

Çubukla Ateş Yakmak :  

1) kolay başlangıç için biraz kav malzemesi bulun, nemsiz,ahşap ya da tutuşması için gazete gibi.

2) Kav malzemesini döndüreceğiniz 2 çubuğunuzun altına demet halinde yerleştirin

3) Küçük bir kor görene kadar tüm gücünüzle döndürmeye devam edin. Eğer eldiveniniz varsa onları giymenizi size tavsiye ederim. Eliniz korumasız olursa hemen kabarcık oluşacaktır.

4) Daha fazla çıra için kömür ekleyin ve yardımcı olması için çok hafif ve yavaşça üfleyin.

5) Eğer bir kere bir alev oluştuysa altına kav yerleştirin.

Yorum Yapın