İnsanlık için en değerli olgu elbette sağlıktır. Sağlıklı bir yaşama sahip olmayan bireyler için hayatın anlamı ve güzelliği olamayacağı da açıktır. Öyleyse sağlığımız için yaptığımız doğrular nelerdir? Ya da sağlığımıza ne kadar önem gösteriyoruz? İnsan sağlığı açısından tüketmiş olduğu besinler ve bu besinler aracılığıyla vücuda alınan vitamin, mineral gibi bileşenler muhakkak çok önemlidir. Hemen hepimiz kendimizi yorgun hissettiğimiz zaman beslenmemize dikkat ederiz. Ya da hasta olacağımızı düşündüğümüzde tükettiğimiz besin ve gıdaları gözden geçiririz. Ama birçoğumuz tükettiğimiz besinlerin her zaman bizlere gerekli katkıyı vermediğini bilemeyiz. İşte burada gıda takviyesi önemli bir konudur. Peki gıda takviyesi nedir ?

 

İnsanlar, tükettiği besinler ya da doğal yollarla alamadığı mineral ve vitamin gibi mikro besinleri gıda takviyesi yoluyla almak durumunda kalırlar. Gıda takviyesi kullanımı büyük önem arz eder. Bu sebeple kullanılan takviye edici gıdaların mutlaka doktor kontrolünde ve önerisinde alınması gereklidir. Siz de gıda takviyesi ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bir sağlık kuruluşuna başvurarak detaylı kan analizlerinizi istemelisiniz. Yapılacak tahliller sonucunda hangi değerlerinizin eksik olduğunu ortaya koymalısınız. Bu sonuçlardan sonra doktorunuzun da önerisi ile gıda takviyesi kullanımına başlamalısınız.

 

Gıda Takviyesi Ürünler Nelerdir ?

Gıda takviyesi nedir ? Kısaca açıkladık. Şimdi bir de gıda takviyesi ürünler nelerdir? Bu konuya göz atalım. Günümüzde oldukça yaygın kullanılan gıda takviyeleri arasında D vitamini başı çeker. Özellikle bu vitaminin güneşlenme süremiz ve şeklimiz ile vücuda alındığından, birçok insanda bu değer eksik kalmaktadır. Bu sebeple D vitamini takviyesi çok önemlidir. Bu vitaminin yanında A vitamini, B12 vitamini, K2 vitamini, Omega-3, Koenzimler, magnezyum, iyot, kalsiyum, kolajen, demir çinko, bakır, selenyum gibi birçok gıda takviyesi vücutta yararlı ve gereklidir. Gıda takviyesi ürünler, burada saydıklarımız ile sınırlı olmayıp vücudumuz için gerekli tüm vitamin ve mineral eksikliklerinde başvurulabilecek bir seçenektir.

Yorum Yapın