Kağıttan gemi yapımı kolay ve fazla malzeme gereksinimi olmayan eğlenceli ve zevkli bir origami sanatıdır. Bunun en eğlenceli yanı ise bir kağıttan bir bütün oluşturarak ortaya bir gemi çıkarmaktır. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara yaptırılması önerilir. Bunun nedeni zekanın gelişmesine katkı sağlamasıdır. Kağıdı düzgün ve keskin katlayarak kısa bir sürede bir gemi ortaya çıkarmak mümkündür.

 

OLUŞTURMA ADIMLARI:

 

1.Adım: 21,5 cm x 28cm bir kağıdı ikiye katlayarak başlayınız. Daha sonrasında elinizdeki katlanmış kağıdı

 

dikey bir şekilde yere koy ve köşeleri birleşecek şekilde soldan sağa doğru katla. Kağıt olarak normal beyaz kağıt, origami kağıdı ya da elişi kağıdı kullanım için uygundur. Burada önemli olan kat izini keskinleştirmek için kat üzerinden üç dört kez geçmektir.

 

2.Adım: Kağıdı katlanmış olan yerinden aç, 90 derece çevirerek ikiye katla. Burada kağıt yatay durmalıdır. Kağıdı ayarladıktan sonra soldan sağa olacak şekilde ikiye katla. Bu adımlar sonrasında sayfada yeni kat izi oluşmuş olacaktır.

 

-> Burada sayfanın yatay ve dikey kısımda birer kat izi olmalıdır.

 

3.Adım: Kat kısmını sana doğru olacak şekilde çevir. Bunun sonrasında alt kısımda 2,5 ve 5cm kısım bırakarak üst köşe kısımlarını kağıdın ortasına doğru katla. Burada ortada oluşan kat izi ile aynı hizada olmasına dikkat edin. Parmağınla bastırarak kenarları sabitle.

 

4.Adım: Kağıdın alt kısmını yukarı doğru katla. Kağıdın alt kısmında kalan kanadı tut ve katlanan üçgen yerin alt kısmını üzerine gelecek şekilde katla. Kağıdın arkasına çevirerek aynı işlemi buraya da uygula. Sonucunda şapka görüntüsü ortaya çıkacak. İki katında birbiri ile hizalı olmasına dikkat ediniz.

 

5.Adım: Alt köşeleri de içe doğru katla. Elinizdeki kağıdın bir yüzünde, üçgenin üst kısmına katlanan dikdörtgenin köşe kısımlarını tut. Kağıdın bahsedilen kısımlarını üçgenin kenarlarına sardıktan sonra katlama işlemi yap. Daha sonra alt kısımda kalan kanatları üçgenin kenar kısımlarını saracak aynı zamanda sana bakacak bir şekilde katla.

 

KANAT KSISIMLARINI YAPMAK:

 

1.Adım: Yapılan üçgeni kare haline getir. Üçgeni 45 derece çevir, üçgenin alt kısmını açarken dikkatli ol ve bu kısmı yaparken parmaklarını kullan. Kare şekline getir. Üçgenin alt köşe kısımlarını birbirinin üzerine katlanmış olduğundan emin ol. Daha sonrasında kenar kısımlarına bastırarak sabitle. Bunu yapmak kare şekilde kalmasını sağlayacaktır.

 

2.Adım: Alttaki kanat kısımları yukarı doğru katla. Karonun alt kısımları yukarı doğru katlanacak şekilde kağıdı ayarla. Alt köşelerinden bir tanesini üst köşe ile aynı hizada olacak şekilde yukarıya doğru katla. Aynı işlemi kağıdı ters çevirerek diğer yere de uygula. Burada karonun alt kışı, kağıdın üzerinde fazladan kat ile kaplı kısım olacaktır.

 

3.Adım:Üçgeni tekrardan kare şekle getir. Önceki aşamadaki gibi üçgeni 45 derece çevirerek yani üçgenin alt kısmını parmaklarını kullanarak aç. Kağıdın kenarlarını sabitlemeyi unutma!

 

4.Adım: Karenin kenarlarında ki üçgenleri dışa doğru olacak şekilde çek. Kronun tepe kısmında olacak şekilde başla ve iki kenar kısmı aynı anda yavaşça çekip ayır. Bunu yaptıktan sonra karonun ortasını ikiye bölen kısmı açılmış olacaktır. Gemiyi sağlamlaştırabilmek için katlı olan dış kenarlarını kaz izlerini belirginleştirmeyi unutma.

 

Yorum Yapın