AB üyesi olan Bulgaristan’da oturum izni ve vatandaşlık hakkı alınarak buradaki vatandaşlık ve oturma izni haklarından faydalanılabilir. T.C vatandaşları için Bulgaristan oturum izni 4 farklı şekilde alınabilir.

  1. Bulgaristan’da şirket kurup vergi mükellefi olarak
  2. Bulgaristan vatandaşlığına sahip kişiyle evlenerek
  3. Bulgaristan’da iş bulup çalışarak
  4. Bulgaristan’da eğitim görüp eğitim sonunda iş bularak
  5. Yatırım yaparak

Yukarıdaki yöntemler arasında Bulgaristan’da şirket kurarak oturum izni almak Bulgaristan oturum izni almak isteyen T.C vatandaşları  için en hızlı yöntem olarak gösterilebilir.

 

Bulgairstan’da Şirket Kurmak

Bulgaristan’da %100 yabancı sermayeli şirket kuruluşuna izin vermektedir. Bu sayede T.C vatandaşları Bulgar ortağı olmadan Bulgar şirketi kurabilir. Şirket kuruluşunu takiben şirket evrakları ile ikamet iline göre Bulgaristan Konsolosluğu yetki bölgesi dahilindeki Konsolosluklara başvurularak oturum izni alınabilir. 1. yıl sonunda şirketin sağladığı istihdam ve ödediği vergilere bakılarak oturum izni uzatılabilir. Eğer kişi Bulgaristan’da bir fiil yaşıyorsa 5 yıl sonunda vatandaşlık ve süresiz oturum izni için başvuru yapabilir. Sürecin hızlandırılması ve doğru gerçekleştirilmesi için vizem.net’den danışmanlık hizmeti alınabilir. Şirket kuruluşu ve D tipi vize başvuruları için bu kuruluş Bulgaristan Konsolosluğu ile akredite çalışmaktadır.

 

Bulgaristan’da Yatırım Teşvikleri

Fabrika, enerji santrali gibi yüksek Bulgaristan’a yapılacak yüksek tutarlı yatırımlar için Bulgaristan Devleti çeşitli yatırım teşviği sağlamaktadır. Yatırım tutarına bağlı olarak Bulgaristan yatırım teşvikleri iki sınıfa ayrılmaktadır:

A Sınıfı: minimum 32 milyon BGN (16,3 milyon €) değerinde yapılacak yatırımlar;

B Sınıfı: minimum 16 milyon BGN (8,2 milyon €) değerinde yapılacak yatırımlar.

 

A Sınıfı yatırım teşvikleri aşağıdaki maddeleri içerir.

Altyapı inşası için mali yardım;

Kolaylaştırılmış izin ve idari hizmetlerde teknik yardım;

İşe alınan personelin mesleki nitelik kazanmasını hedefleyen eğitim mali yardımı;

Hızlandırılmış idari hizmet prosedürleri;

İhale ya da açık arttırma olmaksızın devlet veya belediye arazisi satışı veya tesis edilmesi;

Öncelikli yatırım projeleri için yatırım teşvikleri:

 

Sanayi bölgelerinde faaliyet gösterecek şirketler için yatırım teşvikleri aşağıdaki gibidir;

Vergi teşvikleri

Yüksek işsizlik oranına sahip bölgelerdeki imalat faaliyetlerine kurumlar vergisi teşviki.

Teşvikin uygulanması için AB devlet yardımı koşullarına uygun olması gerekmektedir.

Yenilenebilir enerji kaynakları (RES) projeleri için teşvikler

Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin ayrıcalıklı fiyatlarla satış garantisi;

Devlet Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu tarafından belirlenen besleme tarifeleri;

Elektrik şebekesine öncelikli bağlantı hakkı;

Menşe belgeleri kolaylıkları;

 

Bulgaristan Asgari Ücreti 2020

2020 yılında Bulgaristan asgari ücreti 610 Leva’dır. 2020 Ekim ayı ortalama kuru ile aylık yaklaşık 3030 TL’ye denk gelmektedir. Bulgaristan 2020 işsizlik oranı ise %7.2 ile diğer Avrupa ülkelerine oranla daha yüksektir. Burada kurulacak olan şirketlerde devlet teşviklerinden faydalanmak için öncelikle Bulgar vatandaşlarına istihdam sağlanması gerekmektedir.

 

Bulgaristan Oturum İzni İle Avrupa’da Çalışmak Mümkün Müdür?

Bulgaristan oturum izni ile Avrupa’da çalışmak mümkündür. Gidilecek AB ülkesindeki çalışma, yasasına uygun kişiler burada iş bularak çalışmaya başlayabilir. Ya da iş arama vizesi alarak Almanya başta olmak üzere diğer AB ülkelerine gidip 6 aya kadar iş aranabilir.

 

Bulgaristan Oturum İzni İle Almanya, Yunanistan, ve İngiltere’ye Gidilebilir Mi?

Süresiz Bulgaristan oturum izni ile Almanya, Yunanistan, İngiltere gibi Avrupa ülkelerine 90 güne kadar vize almadan seyahat gerçekleştirilebilir. Sınırlı süredeki oturum izinleri ile bu ülkelere vize olmadan seyahat etmek mümkün değildir.

 

Bulgaristan Emekli Oturum İzni

Yeterli varlığı ve geçim kaynağı olan T.C vatandaşları Bulgaristan emekli oturum izni için başvuru yapabilirler. Bunun için öncelikle D tipi Bulgaristan vizesi alınmalıdır. D vizesi verildikten sonra emekli kişi, Bulgaristan’da ikamet edeceği yerdeki en yakın Göçmen Bürosuna, oturma izni alma nedeni başvurusunda bulunmalıdır.

Emeklinin evrakları Göçmenlik Bürosu tarafından bir ay içinde incelenecek ve Uzun dönem Bulgaristan emekli oturum izni verilecektir. Uzun Dönem Oturma İzni, 6 ay veya bir yıllık bir süre için alınabilir. Bu süre dolduktan sonra oturum izni 5 yıl boyunca her dönem uzatılmalıdır. 5 yıl sonunda daimi (süresiz) oturum izni için başvuru yapılabilir.

 

Bulgaristan Emekli Oturum İzni ve D tipi vize başvuruları için: 0850 41 1868

Yorum Yapın