50 yıl önce Le Mans’ta rakiplerini geride bırakan Ford, dayanıklılık yarışları tarihinin en büyük başarılardan birine imza attı. 4 defa peş peşe elde ettiğimiz Le Mans birinciliği, Le Mans yarışına dair tek çılgın rakam değil! Efsanevi yarış hakkındaki diğer ilgi çekici bilgileri de öğrenelim mi?

1x1.trans Le Mans’a Dair 5 İlginç Bilgi

 

1 – Le Mans’ın başlangıcı, ilk taşınabilir radyonun icadından eski!

İlk Le Mans yarışı 1923 yılının 26-27 Mayıs’ında gerçekleşmişti. İlk taşınabilir radyonun icadı kadar eski olan bu yarışın kazananları, Chenard & Walcker aracını kullanan Andre Lagache ve Rene Leonard’dı. Ford Model T’yi süren Fransız pilot Charles Montier ise yarışmayı 14. sırada bitirdi.

 

1x1.trans Le Mans’a Dair 5 İlginç Bilgi

 

 

2 – Bir zamanlar şampanya yoktu

Amerikalı Dan Gurney, 1967’de Ford aracıyla zafer kazandığında etrafa ilk kez şampanya püskürttü. Böylece tüm dünyada kabul gören motor sporu zafer geleneğine de öncülük etmiş oldu.

 

 

1x1.trans Le Mans’a Dair 5 İlginç Bilgi

 

3 – 404 km/saat

Bugüne kadar yarışta kaydedilen en yüksek hız, 404 km/sa ile pilot Mulsanne Straight tarafından 1988’de yapıldı. Rekor, pistlerde ölümcül hızları azaltmak için uygulanan şikan uygulamasından önce elde edilebildi.

 

 

 

 

 

4 – Pilotlar yarışa aracın dışında başlıyordu

1969 yılına kadar pilotlar, araçlarına starttan sonra koşarak biniyordu. Pilotların araçlarına son kez koştuğu yarışı 6 defa Le Mans zaferi elde eden Ford GT40 pilotu Jacky Ickx kazandı.

1x1.trans Le Mans’a Dair 5 İlginç Bilgi

 

5 – Le Mans’ın efendisi…

Çoğu kişinin Bay Le Mans olarak tanıdığı Danimarkalı Tom Kristensen, Le Mans 24 Saat tarihinin en başarılı pilotu olma unvanına sahip. Kendisi yarış eldivenlerini çıkarıp 2013’te emekliye ayrılana kadar tam 9 defa zafer kucakladı.

 

 

Kaynak

Yorum Yapın