oyun oynayan çocuk

Video oyunları hayatımızın her adımında bizim için birer eğlence ve keyif unsuru olmuştur. Günümüz koşullarında kimi kişiler günün büyük bir bölümünü oyun oynayarak geçirebiliyor. Yaygınlaşan ve artık kolay kullanımı sebebiyle, bunun beynimize olan etkilerini, davranışlarımıza olumlu veya olumsuz yansımaları nedir, bunların araştırmaları her yıl detaylıca, farklı açılardan ele alınıp değerlendiriliyor. Ayrıca video oyunlarının psikolojimiz üzerindeki etkilerini de bilmek bizim için önemli olabilir.

Amerika Nüfusunun Yarısı Oyuncu

Yapılan detaylı araştırmalara göre Amerika’nın nüfusunun yarısı oyuncu olarak nitelendirilmekte ve haftada en az 5 saat oyun oynayarak vakit geçirmekteler. Bunu saat olarak değerlendirdiğimizde sırf Amerika’daki oyuncuların haftada ekran başında geçirdikleri süre yaklaşık 5 milyar saat sürmektedir.

oyun koluHemen hemen her yıl Video oyunlarının kişiyle şiddet arasındaki bağlantı konusundaki araştırmaları yapılmakta. Bu konu üzerinde yapılan araştırma sonuçların üzerinde bilim adamlarının dahi herhangi bir net sonuca ulaşabildiği söylenemez. Çoğu araştırmacı, şiddet eylemlerinin video oyunlarıyla doğrudan bağlantılı olduğunu, beynimizin çoğu bölgesinde değişikliklere neden olma ihtimalini gösteren çalışmalarını paylaşmaktalar. Araştırmaların hepsine bakıldığında, eski çalışmalarda video oyunlarının sadece beynimizin çalışma şeklini değiştirip değiştirmediği üzerine yoğunlaşırken, günümüzde geldiğimiz noktada beynimizin yapısında da değişiklikler oluştuğunu göstermiş bulunmaktalar.

Beynimiz İçin Risk

Video oyunlarını genel olarak eğlence maksadıyla kullandığımız bir gerçektir. Bu şekilde dahi olsa yapılan bazı araştırmalara göre bu bile beynimiz için risk taşıdığı, bunama riskini arttırıcı olabileceği vurgulanmıştır. Son dönemlerde yapılan araştırmaların bir kısmı ise Call of Duty tarzı oyunlar oynamanın beynimizdeki hafıza ve yön bulma ile ilgili kısmındaki yeterli maddenin azalmasına sebebiyet verdiğini göstermiştir.

bilgisayar oyunu oynayan sinirli çocukTüm bu olumsuzluklarının yanında yapılan detaylı araştırmalarda da görülüyor ki, oynanan birçok çeşitli oyun ile dikkat yeteneğimizin büyük bir gelişme gösterdiği konusunda da çıkarımlar sağlanmıştır. Bununla birlikte beynimizin görsel işlevlerinden sorumlu mekanizmalarında da gelişmeler yaşandığı gözlemlenmiştir.

Video oyunlarının genel olarak iyi ve kötü yanlarının olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Oyunların daha detaylı bizler açısından etkilerine her geçen gün daha fazla bakılıp incelenebiliyor.

Bilim adamlarının bazı tür oyunların basit hafıza geliştirici oyunların zihnimizi sürekli çalıştırdıkları için bizleri daha zinde tuttuğunu söylemekteler. Ayrıca bu tip oyunlar beynimizin ödül mekanizması üzerinde de olumlu etki etmesiyle bizleri mutlu eden bir faktör olduğunu da belirmekteler.

Sonuç itibariyle, bazı oyunların zihnimizi olumsu etkilediği yapılan araştırmalarla da görülüyor. Bu sebeple oynadığımız oyunu seçerken daha titiz ve daha dikkatli davranmamız gerektiğini söyleyebiliriz.

Yorum Yapın