Chip sektöründe yaşananların bir zamanlar sektörün içinde kaldığı bir dönemdi. Tüketiciler ve düzenleyiciler tarafından yarı iletkenlerin rolünün daha fazla tanınmasıyla, büyük birleşme ve satın almaların nasıl daha fazla antitröst incelemesi çektiğini giderek daha fazla gördük. Buna paralel olarak, devlet yetkililerinden yarı iletken egemenliği, tedarik zincirlerinin korunması ve yonga ve bileşenlerin üretiminde kendi kendine yeterlilik hakkında daha fazla şey duyuyoruz.

Tek başına bu ayki teknoloji haberlerinin hızlı bir taraması, elektronik sektörünün önerilen birleşmeler, satın almalar ve tabii ki IC bağımsızlığına yönelik çabalarla dolup taştığını ortaya koyuyor.

Birleşik Krallık rekabet düzenleyicisinin Nvidia’nın Arm’ı satın almasına ilişkin raporunun ilk aşaması, buna örnek olarak gösterilebilir . Rapor, ajansa yorum yapanlar arasında kimin ne söylediğini açıklamasa da, genel hava , anlaşma haberinin ilk patlak vermesinden bu yana görüşülen çeşitli oyunculardan duyduklarımı yansıtıyor .

Birleşik Krallık raporunda atıfta bulunulan yorumlar bir şeyi doğruluyor: Arm, rakip teknolojilerin sunduğu her şeyden önemli ölçüde daha gelişmiş bir ekosisteme sahip, çip endüstrisinin dayandığı önemli bir fikri mülkiyet satıcısıdır (rapor özellikle RISC-V ve MIPS’den bahseder ). Birleşik Krallık düzenleyicileri, Arm için yapılan anlaşmanın potansiyel olarak “açıkça” mevcut IP’ye erişimi kısıtlayabileceği konusunda uyardı.

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) de geçen hafta, Ultra Electronics’in, ABD özel sermaye yatırımcısı Advent International’a ait olan Cobham Group’un tamamına sahip olduğu bir yan kuruluşu olan Cobham Ultra Acquisitions tarafından satın alınmasına müdahale etmeyi düşüneceğini söyledi. CMA, ulusal güvenlik gerekçesiyle önerilen 2,6 milyar sterlinlik (3,57 milyar dolar) satın alma işlemini araştırıyor. Ajans, anlaşmayla ilgili raporunu 2022 Ocak ortasına kadar yayınlayacak. Ultra Electronics, askeri, havacılık, nükleer ve endüstriyel sensör pazarları için kritik görev elektronikleri sağlıyor.

Bu arada, Nexperia tarafından Newport Wafer Fab’ın satın alınması, Nexperia’nın tam mülkiyeti duyurduğu ve yeni birim Nexperia Newport’u markalaştırmayı planladığı geçen ay tamamlanmış bir anlaşma gibi görünüyordu. Nexperia’nın sahibi Wingtech, o zamandan beri , “iç ve dış sanayi politikalarını” öne sürerek, Birleşik Krallık hükümetinin anlaşmayı gözden geçirme olasılığını ortaya koyan bir not yayınladı .

Newport’un 1982 yılında kurulan fabrikası, MOSFET’lerden ve wafer inceltme yöntemlerini kullanan hendek IGBT’lerinden CMOS, analog ve bileşik yarı iletkenlere kadar çok çeşitli yarı iletken teknolojilerini kapsayan, ayda 35.000’den fazla 200 mm’lik yonga levha başlatma kapasitesine sahiptir. Nexperia, Newport’un gofret fabrikasının Manchester ve Hamburg gofret fabrikalarındaki mevcut yatırımlara paralel olarak IGBT, analog ve bileşik yarı iletken ürün hatlarını destekleyeceğini söyledi.

Bekleyen diğer çip anlaşmaları, etiket şokundan muzdariptir. Bu haftaki bir rapor, edinimci Samsung’un  maliyete atıfta bulunarak NXP Semiconductors’a olan ilgisini yeniden gözden geçirebileceğini gösteriyor.

Korea Times  , Samsung’un duruşunu değiştirebileceğini ve isimsiz bir yöneticinin “NXP Semiconductors pahalı hale geliyor” dediğini aktardı. Raporda ayrıca, örnek olarak önerilen Nvidia-Arm anlaşmasını göstererek Samsung’un potansiyel bir antitröst incelemesine karşı temkinli olduğu sonucuna varılıyor.

Yarı iletken egemenliği için sürekli çağrılar da bir rol oynamaktadır. Geçen ayki bir Hint sanayi toplantısında, Tata Group’un başkanı,   yerli yarı iletken üretimini değerlendirmek için bir birim kurduğunu belirtti . Bu tür girişimler geçmişte su yüzüne çıktı. Tata Group’un web sitesinde sonuçsuz bir arama, teklifin hala hevesli olduğunu gösteriyor.

Yine de, Hint medyası teklife atladı ve Bangalore’daki Rohm Semiconductor’da strateji yönetimi ofisinin başındaki Britto Edward Victor’dan bir açık mektup istedi. Fahiş başlangıç ​​maliyetlerinin yanı sıra bir tedarikçi ekosistemi oluşturmak için gereken süreyi vurguladı.

Bazı chip anlaşmaları ilerliyor. Geçen hafta, Renesas, Tayvan’ın Adil Ticaret Komisyonu’nun tüm nakit anlaşmayı gözden geçirme yetkisinden feragat etmesinin ardından önerilen Dialog Semiconductor satın alma yolunda ilerleme kaydettiğini duyurdu  . Çin, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde halihazırda verilmiş olan izinlerle Renesas, Dialog anlaşmasını Ağustos ayı sonuna kadar tamamlamayı beklediğini söyledi.

Yarı iletken teknolojisi giderek stratejik olarak görüldüğünden, gelecekteki çip anlaşmalarının antitröst ve ulusal güvenlik gerekçesiyle incelemeleri çekmesi muhtemeldir. Bu arada, yarı iletken egemenliği ulusal teknoloji politikalarının temel bir ilkesi haline geldiğinden, yonga üreticileri yerel fabrika kapasitesini genişletmek için daha fazla vergi indirimi arayacak.

Yorum Yapın