Samsung Galaxy S6 Edge akıllı cep telefonunu sizlere özel olarak 2 haftalık inceleme aşamasından sonra inceleme haberimizi hazırlıyoruz. Akıllı telefon denince akla gelen 2. Şirket olan Samsung her ne kadar Apple’a fark atamasa da dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden bir tanesi. Samsung Galaxy S6 Edge modellerine bakıldığında şirketin başarılı bir akıllı telefon ürettiğini görüyor ancak bu akıllı telefonun neden böyle olduğunun hala farkına varamıyoruz. Şirket olarak inceleme sonuçlarında en iyi akıllı telefonlardan bir tanesi olan Samsung Galaxy S6 Edge modellerine talep fazla olmasa da Samsung cihazı üretirken 800 derece kaynar ateş sıcaklığı kullanıyor ve plastiği birden Edge haline getirmek için zorlu aşamalarından geçirmek zorunda kalıyor.

Samsung Galaxy S6 Edge modellerinde olan üretim sorunlarından dolayı şirket çok fazla sorunlar yaşasa da modellere olan ilgi ve istek sonsuza kadar olmasa da bir süre daha devam edeceğinden dolayı Samsung Galaxy S6 Edge modellerinin üretimlerine sürekli olarak devam ediyor. Şirketin akıllı telefonlarının incelemesini 2 hafta içerisinde pilinden bataryasına kadar tamamladık ve şimdi sizlere sunacağız. Son olarak belirtmek isterim ki aldığımız Samsung Galaxy S6 Edge modeli Türkiye modelidir, diğer ülkelerin modellerinde yazdığımız her özellik olmayabilir.

Ekran ve Kasa Kalitesi.

Cihazın en önemli noktalarından bir tanesi olan ekran ve kasa kalitesi en önce bakılan yerlerden bir tanesi. Samsung Galaxy S6 Edge akıllı telefonlarının kasa kalitesi beni pek memnun etmedi diyebilirim. Plastik bir kasa kullanan Samsung yine plastik kasadan vazgeçmemiş ve ele alındığında kırılacak gibi bir his veren kasayı Samsung Galaxy S6 Edge modellerinde kullanmış diyebilirim. Bunun nedeni sıcaklıktan dolayı da olabilir ancak cihazın ne olursa olsun Samsung kalitesini göstermemesi ilginç özelliklerinden bir tanesi. Cihazın yan ekranı yani Edge ekranları televizyonlarda yayınlanan reklamlar kadar büyük değil küçücük bir yan ekranı büyük olarak gösteren Samsung kullanıcılarını aldatmaya çalışsa da ekranın ortası yani diğer akıllı telefonlarda olduğu gibi yan ekranlara acaba elim değdiğinde ne olacak? Sorusunu kendinize sormanıza gerek yok çünkü yan ekranlar çok küçük ve elinize eğer çok küçük eliniz yoksa gelmeyecektir. Ancak 0-15 yaş grubu çocukların kullanım açısından zorluk yaşayabileceğini de belirtmek isterim.

Geldik en önemli noktaya Samsung tarafından üretilen FHD (FULL HD AMOLED) ekranın kullanıldığı akıllı telefon canlılık olarak çok fazla fark gösterse bile Samsung Galaxy S6 modellerine göre çok daha net ve çok daha parlak diyebilirim. Ancak modellerin ekranları cihazda cihaza daha bulanık gözüküyor, bu bir sorun olsa da 2. Parti cihazlarda düzeltileceğini düşünüyorum. Yalnız belirtmek isteriz ki ekran çok net olsa da belli bir şarj seviyesinden sonra otomatik parlaklık ve güç tasarrufu modları kapalı olmasına rağmen bir nebze de olsa ekranın parlaklığı düşüyor. Bunun da cihazın otomatik güç tasarrufu modundan değil farklı yazılımsal kodlamadan dolayı olduğunu düşünüyorum.

İşlemci ve RAM.

Her zaman olduğu gibi bir akıllı telefonun en önemli özelliklerinden bir tanesi işlemci ve RAM donanımlarının yeterli olup olmadığı sorusudur. Bu modelde donanım olarak sorun yaşamayacağınızı garanti ederim. Telefonda 3GB RAM ve Snapdragon 8 çekirdekli bir işlemci 4+4 çekirdek olarak kullanıyor, ayrıca Exynos modellerinde Snapdragon işlemcisine ekran olarak 4+4 işlemci yine Samsung Galaxy S6 Edge modellerinde yer alıyor. Oyun olarak ise cihazda bu donanımları test etmek ve nasıl bir ısı yayacağını merak ettiğimden dolayı daha önce satın almış olduğum Nova 3 Premium Edition, Max Payne 3, Asphalt 8: Airborne, GTA oyunlarını her birini 1 saat olmak üzere oynadım, ancak oyunlarda bir kasma ve donma sorunu olmasa da ısınma sorunları ile beraber karşı karşıya kaldım diyebilirim. AnTuTu testlerini yaparken ısınan akıllı telefon oyun oynarken çok daha fazla ısındı ve neredeyse ekranı elimi yakacak kadar ısıya sahip olmuştu.

Samsung bu modellerinde de aynı ısınma sorunlarını devam ettirmiş ve ısınma sorunlarından dolayı cihazın yanma ve patlama sorunları ile karşı karşıya kalır mı bilinmez ancak bizlerin tavsiyesi pek fazla ısındığında cihazdan uzak durmanız olacaktır, zira benim kullandığım Samsung Galaxy S6 Edge modellerinde ısınma son derece artmıştı.

Batarya.

Geldik zurnanın zart dediği yere demek istemezdik ve Samsung Galaxy S6 Edge modellerinde dememize de gerek kalmadı. Akıllı cep telefonları ile beraber kullanıcılarına en iyisini sunan Samsung bu modellerinde kullanıcılarına sunduğu başarılı özelliklerin yanında batarya süresi ile beraber de dikkatleri üzerine çekti. Modelin genel olarak özelliklerine bakıldığında şirketin 10 gün dayanan şarj ve bataryaya sahip olduğunun ve 45 dk içerisinde %60 şarj olduğunun da bilgisini vermek isterim. Bu özelliği kendim denemedim ancak 45 dk içerisinde hızlı şarj olduğundan emin olabilirsiniz. Cihaz 45 dk içerisinde şarj olması için elektrik hatlarının güçlerinin de iyi olması gerektiğini unutmayın.

Sistem ve Yazılım.

Sistem açısından yine Samsung Galaxy S6 Edge modellerinde sorunlar bizleri karşılar durumda hazır olarak beklemekte, örneğin cihaz ilk açıldığında şirketin Samsung logosu baya bir uzun süre cihazın açılmasında yer alıyor. 1 dk içerisinde açılan akıllı telefon haliyle kullanıcısına sunduğu özelliklerden dolayı 1 dk içerisinde açılsa da şirketin bu kadar geç açılan bir cihaz yapması ilgi çekici olsa gerek diyebiliriz.

Samsung Galaxy S6 Edge Android işletim sisteminin en üst yazılımı olan Android 5.0.2 Lollipop güncellemesi ile beraber açılıyor ve ardından hemen yeni bir güncelleme sizleri bekliyor. Ancak kasmalar hala yaşanıyor ve ortalama olarak cihazı kullanırken 400mb RAM boş kalıyor, geri kalan RAM ise arayüz ve diğer uygulamalar tarafından kullanıldığından üst model bir akıllı telefona yakışmayan rehber açma ve SMS açma sorunları her modelde olduğu gibi bu modelde de devam ediyor. Neden olduğunu tam olarak bilmesek bile rehbere girmek Samsung modellerinde en az 10 sn alıyor diyebiliriz, rehber neden geç açılıyor sorusunu sorduğumuzda ise arayüz bizlerin karşısına çıkıyor.

Son Aşama.

Samsung Galaxy S6 Edge akıllı telefonlarında yaşanan sorunları bir yana bırakalım Samsung Galaxy S6 Edge modellerinin ekranlarının ne kadar başarılı olduğunu ve diğer özelliklerini de es geçerek son aşamaya geçelim. Son aşamada bizleri yeni özellikler karşılasa da 2500TL üzerinde bir fiyat bizleri karşıladığından dolayı bu cihaza bu kadar para vermek yerine Apple iPhone 6 Plus modellerini satın almak en iyisi olabilir, cihazın bu parayı hak edip etmediği konusunda sizlere bırakıyoruz ancak yinede Samsung Galaxy S6 Edge modellerinde 2500TL fiyat vermek yerine daha fazla para verip en iyi ve en başarılı akıllı telefonlardan bir tanesi olan Apple iPhone 6 Plus akıllı telefonlarını almak daha iyi olabilir. Kendi kullandığım iki modelde başarılı ve üst seviye zengin telefonu olmasına rağmen tercihimi Apple iPhone 6 Plus akıllı telefonlarından yana kullandım. Akıllı telefonlar hakkında sormak istedikleriniz varsa bizleri yorum sistemi ile beraber sorabilir ve yorum sistemi ile beraber akıllı telefonlar hakkında sorular sorabilirsiniz. WhatsApptr.com ve Basitteknik.com ortak çalışan siteler olduğumuzdan bizleri 2 site üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum Yapın