Son yıllarda oluşturulan sistemler arasında avukat portalı da yerini almış ve avukatların kullanımına açılmıştır. Bu sistem sayesinde gerçekleştirilmesi gereken bir takım işler daha pratik şekilde yapılabilir. Sistem ile beraber yürütülmesi gereken işlerin aksamadan devam etmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Avukatlar sistemi mesai saatleri içerisinde daha aktif olarak kullanmaktadırlar. UYAP avukat portalı sayesinde avukatlar dava ya da icra takibini açabilirler. Eğer yetkileri varsa sistemdeki vekâleti bulunan açık ya da kapalı dava ve hukuk dosyalarını inceleme fırsatları da olacaktır. Vekâleti bulunmayan davalar için de hâkimden onay almaları yeterlidir. Gerekli olan bu tip işlemlerin online şekilde yürütülmesi son derece önemlidir. Çünkü bu sayede davalara ya da incelenmesi gereken dosyalara daha hızlı biçimde ulaşma fırsatı olacaktır. Üstelik kısa sürede birçok dosyayı takip etme şansının da bulunması nedeni ile sistem oldukça pratik bir çalışma olanağını avukatlara sunar. Son zamanlarda daha çok kullanılan bir sistem haline gelmeye başlamıştır.

 

UYAP avukat portalı içerisinde bulunan menüler sayesinde avukatlar duruşma günleri hakkında da bilgi alabilir ve gerekli olan sorgulamayı yapabilirler. Hazırda bulunan dava dosyaları için evrak gönderim işlemini gerçekleştirebilmek de mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra dava dosyalarının suretlerini alabilir ve safahat bilgilerine de ulaşabilirler. Sistemin özellikleri bunlarla da sınırlı değildir. Avukatların yapmaları gereken işlemleri en kolay biçimde tamamlaması için oluşturulmasından dolayı gerekli olan pek çok işlem bu sisteme eklenmiştir. Portal kullanılarak yeni dava dosyası açabilme fırsatı da sunulmuştur. Eğer takip edilmesi gereken dava varsa SMS sistemi ile bundan direk olarak haberdar olma şansları da bulunur. Sisteme üye olunduktan sonra dava ile ilgili alınan kararlar avukatlara SMS olarak anında bildirilir. Böylece gerekli olan takip aksaklık olmadan gerçekleştirilecek ve sorunsuz şekilde durumdan haberdar edilmeleri sağlanmış olacaktır.

Sistem üzerinde bulunan işlemler menüsü sayesinde takip edilmesi istenen evraklara da kolayca ulaşım gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra inceleme yapılması gereken dava dosyası istekleri de aynı menü üzerinde görünür durumdadır. UYAP avukat portalı her türlü takip ve incelemeyi daha kolay hale getiren bir sistemdir.

Yorum Yapın