yelken sporu

Uyum içerisinde yapılması gereken yelken sporu, rüzgar ile birlikte denizin hareket etmesi ile yapılmaktadır. Bu senkronizasyon bozulmadığı sürece rahat biçimde yerine getirilir. Denizin gerçek manada havasının, rüzgarın hissedilmesi açısından muhteşem bir spordur. Tabiat ile uyum içerisinde olanlar için gerçek manada yerine getirilmesini gerektiren spor haline gelmiştir. Deniz ile iç içe yaşam süren birçok kişinin değerlendirmesi gereken spor haline gelmiştir.

 

Milattan önce 2400’lü yıllarda Mısırlılar tarafından icat edilen yelkenli tekne ile ortaya çıkmıştır. Rüzgar gücünden fayda sağlanarak hareket ettirilen tekne prensibine dayalı spor olarak yapılmasıyla günümüze kadar taşınmıştır. Bu muhteşem spor için şuanda kıyasıya takım yarışları da düzenlenmektedir. Tamamen dengeyi sağlamak üzerine yapılması alınacak olan lezzetin daha derinden hissedilmesi açısından önemlidir. Birçok kesimden insanların ilgisi her geçen gün artış görmektedir. Yaz ya da kış ayları fark etmeksizin rüzgarın bol olduğu dönemlerde denizlerde yelken sporu ile ilgilenen birçok kişiye rastlanmaktadır. Sadece denizlerde olmamakla birlikte göllerde ve akarsularda rastlanmaktadır. Spor alanında birçok profesyonel branş federasyona bağlı kalacak şekilde yerine getirilir. 1957 yılından itibaren yelken sporu alanında birden fazla spor kulüpleri kurulmuştur. Şuanda bu alanda birçok spor kulübüne bundan dolayı rastlanabilmektedir. Yelken sporu yarışmaları ise toplam uzunluk ölçüsü 10 ile 20 mil arasında değişen güzergahlarda gerçekleştirilmektedir. Yapılacak bu yarışmalar ise gemiden yapılacak top atışıyla ya da bayraklar işaret edilmektedir. Tabi ki her yarışmada olduğu gibi federasyonlarca belirlenmiş kurallar bulunmaktadır. Her birey bu kral çerçevesinde hareket etmelidir.

 

İnsanlar denizde suyun kaldırma kuvvetinden istifade ederek sporu yerine getirmektedir. 1693 yılında Semark Cub ismindeki spor kulübünün kurulmasıyla birlikte tüm dünya ülkelerinde yaygın bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Her kesimden insan ilgi duysa da, daha çok varlıklı kişiler bu spor dalıyla ilgilenme şansına sahip olur. Çünkü maddi açıdan bakıldığı zaman oldukça külfetli bir iştir. Tabiat ile uyum içerisinde hayat sürmeyi isteyen varlıklı insanlar sürekli olarak spor dalını benimseyecek şekilde hayatına taşımıştır. Sporun yapılması bakımından ise birden fazla faydası olduğu öne çıkmıştır.

 

Yorum Yapın