2005 Model Handa Jazz’da mevcut Cd çalara sadece soket takarak orijinalliğini bozmadan nasıl AUX özelliği ekleyebileceğimizi anlatacağım. Yapmaya başlamadan önce aşağıdaki linklerden CD Çalar Sökme Yöntemini ve AUX bağlantı şeması yapma yöntemi yazısını mutlaka okuyun.
ADIM 1 ; HONDA JAZZ CD ÇALAR SÖKME YÖNTEMİ LİNKİ

ADIM 2 ; HONDA JAZZ AUX BAĞLANTI ŞEMASI  LİNKİ

Bu adımları dikkatlice inceleyerek uygulayın ki size pahalıya mal olacak zararlara neden olmayın.


GEREKLİ MALZEMELER;

1. Adet Aux Soketi (Erkek ya da Dişi Hangisini Kullanacaksanız. Üstteki Resimdeki Yere  Montaj Yapacaksanız Vidalı 3.5 MM Dişi Aux Jack alacaksınız.)
2. Minimum 50 CM, 3’lü kulaklık kablosu. (Ben kablo olarak bozuk bir mini usb şarj aletinin kablosunu kullandım. Tabi önce kabloların sağlamlık testini yapın.)
3. Cd Çaların Arkasında bulunan sokete bağlantı yapmak için tekli dişi soketler.


CD çaların arka kısmında bulunan giriş soketi budur. Buna birebir uyan soket bulmak imkansız (para harcamadan). Onun için uydurma yapacağız.


Buna benzer tekli dişi soketler bulabilirsiniz. Veya herhangi bir elektronik alet içinde bulunan birleşik soketleri ayırıp kullanabilirsiniz. Soketlerin yuvada birbirine temasını önlemek için elektrik bandı ile sarabilirsiniz.
GEREKLİ ALET EDEVAT;

1. Yıldız Tornavida ve 8 mm lokma (cd çaları sökmek için)
2. Elektrik bandı.
3. Havya ve lehim (varsa)
4. 

UYGULAMA;

1. CD Çaları Söküyoruz. Gövdeden ayırdıktan sonra teyp üzerinden herhangi bir bağlantıyı ayırmıyoruz. Sadece arka yüzüne ulaşmamız yeterli. Ayrıca güvenlik önlemi olarak işlemler esnasında teybi ve kontak anahtarı kapalı tutunuz.
 (Nasıl Söküldüğünü Görmek İçin Tıklayınız.)


2. Soket Bağlantı Şeklini İnceleyin. Ve nasıl yapacağınızla ilgili kafanızda soru işareti kalmasın. (Soketin Bağlantı Şeklini Görmek İçin Tıklayınız)

3. Yukarıdaki bağlantı şemasına göre teybi söktükten sonra bağlantı soketlerinin numaralaması aşağıdaki gibi olmaktadır.
4. Bağlantı işleminin ilk adımı olarak 1 ve 2 numaralı girişi birbirine bağlıyoruz. Aşağıda iki farklı bağlama yöntemi var. Tercihi malzemelerinize göre yapın. Araya direnç koymanız zorunlu değil.
Burada benim elimde bulunan bir soket tam olarak 1 ve 2 numaralı girişe uyduğu için takıp birleştirdim. Sizin elinizde böyle bir şey yoksa aşağıdaki şekilde soketlerle yapabilirsiniz. Araya direnç koymak zorunda değilsiniz.
5. Bağlatıyı yaptıktan sonra girişi koyacağımız yere montajı yapıyoruz. Ben bağlantıyı torpido gözüne bir delik açarak oraya çektim. Oraya da bir bluetooth kulaklığı koyarak onunla kullanmayı düşünüyorum. Ortalıkta kablo bağlantısı sevmiyorum. Siz de dilerseniz bu şekilde veya bir sonraki resimdeki yere montaj yapabilirsiniz. Buraya erkek jackla montaj yaparsanız araya kablo almanıza gerek kalmaz direk telefon/mp3/kulaklığa takabilirsiniz.
Bu da 3.5 mm dişi jack ile montaj. Bunun için altta bulunan bardaklığı sökmeniz gerekecek.
6. İşlem tamam. Şimdi Aux girişinden telefonunuza bağlayıp CD çalar üzerinde bulunan CD-AUX tuşu ile telefonunuzdaki müzikleri dinleyebilirsiniz. Radyoya geçmek için FM-AM tuşuna basınız.

 

2 Comments

  1. aynı uygulamayı honda civic aracımdaki orjinal pioneer deh-m6217zh model kodlu teybimde nasıl yapabilirim aux tuşu var ama arkada sizinki gibi yeşil soket girişi yok yanındaki beyaz giriş ile aynı giriş var boşta oradan yapabilirmiyim ? bağlantı şeması şu şekilde http://www.tehnomagazin.com/images/honda-cq-yh5070-71-72-74l.gif

    bahsettiğim girişler alttaki girişler hangi pinlerden bağlantı yapmam gerekiyor?

  2. Anlatım için teşekkürler. Fakat resimlere ulaşılamıyor. Blogu yenileme şansınız varmı.

Yorum Yapın