Honda Jazz Far Far Ampulü Değiştirme

Honda Jazz araçların ön farlarında bulunan ampulleri değiştirmek biraz meşekkatli gibi gelebilir. Zira baktığınız zaman çoğu araçlarda olduğu gibi elinizi farın arkasına sokup sökme imkanınız yok. Bunun İçin 2 yöntem var. Birincisi farı sökmek ikincisi ön tekerlek davlumbazlarını katlayarak sökmek.

İlk yöntem pratik olduğu için tavsiyemdir. Sadece ampul değişimi için farı sökmeye uğraşmak gereksiz.
1. Ampul değişimi yapacağımız taraftaki tekerleği davlumbazın klipsini (tekerin üst tarafında) görecek ve sökebilecek şekilde direksiyondan çeviriyoruz.
Resimde sarı ışığın yerde bulunan klipsi sökmeniz yeterli alt tarafı (esnek olduğu için) kıvırarak elinizi fara uzatabilirsiniz.
2. Klipsi tornavida yarımı ile kırmadan çıkartıyoruz.
Klipsi kırmadan sökmek için komple çekmeden resimdeki gibi klips çivisini kelepçenin ortasından çekin daha sonra kelepçe kısmı boşa çıkacaktır.
3. Davlumbazı eliniz girecek şekilde fara uzatın ve değişim yapacağınız ampul yatağını elinizle tutarak sağa veya sola çevirerek yatağından çıkarın.
4. Far soketini çıkardığınızda kablosu ile birlikte davlumbazı açtığınız yere kadar uzanır.Değişimi uygun ampul ile yapabilirsiniz.
5. Ampul değişiminden sonra aynı şekilde yerine oturttuğunuzdan emin olun. (Soketin arka kısmını çektiğiniz zaman yuvasından çıkmamalı.)

 

Yorum Yapın