icra-ihaleleriGeçmişten gelen “icra’da ucuz olur” algısı nedeniyle icra dairesi ihaleleri konusu oldukça popüler. Bu nedenle bir çok insan bu konuyu merak ediyordur eminim. Çoğu insanın ise icra ihale takiplerinin mafya tarafından yapıldığı kanısı hakim. Biz şimdi tüm ön yargıları ve yanlış bilinenleri bir kenara bırakıp araba icra ihalesi örneğinden yola çıkarak “İcra İhalesine Nasıl Girilir?” sorusuna cevap vereceğiz.

İcra İhalelerine Mafya Mı Giriyor?

Hayır. İcra dairesinin ihale ile yaptığı satışlar tamamen resmi bir süreçtir. İhaleye herkes katılabilir. Buradaki ayrıntı ise satılan ürün araba olduğu ve ülkemizde de ikinci el araba alım satımı, emlak vb.  büyük sektörler olduğu için bu işi profesyonel olarak yapan kişiler, firmalar mevcut. Bunların bu icra ihalelerine sürekli katılıyor olması mafya oldukları anlamına gelmez. Sonuçta bir meslek icra ediyor ve yasal bir ihaleye girerek para kazanmaya çalışıyorlar. İcra İhaleleri ise büyük illerde Adliye Salonlarında polis nezaretinde küçük illerde ise duyurulan yerlerde herkese açık olarak icra dairesi memurları tarafından yapılıyor. Dahası artık icradan ihalesine gitmeden, internet aracılığı ile uyap sistemi üzerinden de katılabilirsiniz. Dolayısıyla çok istisna durumlar hariç icra ihalelerinin mafya veya sabit kişiler tarafından elde tutulduğunu söylemek doğru olmaz.

İcra İhalesine Nasıl Katılabilirim?

İcra ihalelerine katılmak için iki seçeneğiniz vardır. İnternet üzerinden ve açık artırmanın yapılacağı yerde katılabilirsiniz. Yani icradan satılan bir mal önce internetten ihaleye çıkar. Orada teklifler alınır. (İhale olacak gün 00.00’a kadar) Ertesi gün ihaleye çıkar ve ihale internette verilen en yüksek teklif üzerinden başlar. O fiyatın üzerine çıkan olmaz ise internet teklifini veren kişiye kalır.

İnternetten İcra İhalelerine Katılma İle İlgili Detaylı Bilgiler İçin Tıklayın.

Şimdi gelelim icra ihalelerine katılma sürecine;

 1. İcra ilanlarını https://esatis.uyap.gov.tr adresine üye olarak takip edin, katılacağınız ilanı bulun.
 2. Bulduğunuz icra ürününün ilan sayfasındaki “İhale İlanı” dosyasını indirin ve inceleyin. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler için tıklayınız.
 3. İcradan almayı düşündüğünüz malın duyuru sayfasında Muhammen bedeli vardır. Bu açılış fiyatıdır. Fakat ihaleye çıkmadan önceki geceye kadar internet üzerinden teklif verilmektedir. Buradan ilgili ürüne teklif verilip verilmediğine verildi ise en yüksek teklifin ne kadar olduğuna bakın. Çünkü ihale günü Muhammen bedel yerine internet üzerinden verilen en yüksek tekliften ihale açılacaktır.
 4. İcra İhalesinin yapılacağı yeri tarih ve saati öğrenin. Bu yer bazen zor bulacağınız bir otopark olabilir mutlaka zamanında gidin.
 5. İhaleye giderken “Teminat Miktarını” nakit olarak götürün. Veya ihaleyi yapacak icra dairesi ile görüşün ki nakit teminat yerine icra dairesi hesaplarına teminatı yatırıp dekontla ihaleye katılma durumunu da kabul ederler. Ayrıca vergi miktarını da peşin istiyorlar.
 6. İhale işlemi başlarken nakit teminatlar veya dekontlar görevli tarafından kimliklerle birlikte toplanır veya masa üzerine bırakılır. İhale ilanı okunur.
 7. İhale başlatılır ve görevli bildiğiniz mezat salonu usulü açık arttırmayı başlatır ve en yüksek teklifi alana kadar devam eder. Fazla katılım yoksa sıradan teklif sorulur. Kalabalık yerlerde artırmak isteyenler artırırlar.
 8. İhale en yüksek teklifi verene kalır. Diğerleri ona hayırlı olsun der 😉
 9. İhaleyi kazanan ihale sonucunda KDV’yi peşin öder.
 10. İhaleyi kazanmanız durumunda icra dairesi görevlisi size daha sonraki prosedürü anlatacaktır. Ancak mesela bir araba ise almanız 1 aya yakın sürer.

 

 

3 Comments

 1. Mrb,
  ben bir ihaleye İnternet üzerinden girmek istiyorum. yatırdığım İnternetdeki para ile devamında ihale yapılacak yerde de devam edebilir miyiz?

 2. Ben motor ihalesine girdim 2nci ihalesine kimse girmedi benden baska vergi dairesi icra bolumun muduru benimle pazarlik yapti normal fiyati herseyini duserek 1.235 tl almam gerekirken icra muduru ile pazarlik yaptik motoruda vermedi bana geri bende 3 ihalesine dilekce yazdım 3 ihalede kimse almaz ise 1400 tl alirim yazisini yazdim el yazi ile.. anlamadigim nokta mudur benimle neden pazarlik yapıyor kimse girmemisken 2 nci ihale benim hakkim olan motora ? Bilen varsa cevap bekliyorum

 3. merhabalar.icra ihalesinden 1+1 ev satın aldım.evde oturan yok ama eski sahibinin mobilyaları var.tahliye için tebligat yolladım evi tahliye etmedi.az masraflı olsun diye evdeki mobilyaları babama yediemin edip garaja koysam sonra eşyaların satışını talep edebilirmiyim?yoksa omur boyu eşyaları saklamam mı gerekiyor. esyaları satsam 1.000tl etmez en az masrafla nasıl bir yol izlemeliyim.cevabınız için teşekkurler

Yorum Yapın