Wp Site Navigasyonu
Wp Site Navigasyonu

WordPress web sitelerine resimdeki gibi site yolu navigasyonu yani girilen içeriğin hangi kategori uzantısında olduğunu göstermek için kullanabileceğiniz basit bir eklentiyi anlatacağım. Normalde sitede sadece içeriğin bulunduğu kategori ve etiket isimleri gösteriliyor. Yoas seo eklentisi içinde breadcrumb olarak ayarlar mevcut fakat benim temam da aktif olmadı.

WordPress Site Yolu Ekleme Yöntemi

Bunun için Breadcrumb NavXT eklentisini kullanacağız. Fakat sadece eklenti yükleyip etkinleştirmek değil bir de kod eklemek gerekiyor. Bu nedenle ayrıntılı anlatım adımlarını takip edin.

 1. WordPress admin paneline www.siteadiniz.com/wp-admin linkinden giriş yapın.
 2. Soldaki menülerden “Eklentiler” menüsüne girip oradan “Yeni Ekle” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan eklenti yükleme sayfasındaki arama kutusuna “Breadcrumb NavXT ” yazarak arama yapın.
 4. Eklentiyi kurun ve kurulum sonrasında “Eklentiyi Etkinleştir” seçeneğini tıklayın.
 5. Daha sonra tekrar “Eklentiler” menüsünden “Yüklü Eklentiler” seçeneğine tıklayarak yüklemiş olduğunuz “Breadcrumb NavXT ” eklentisini bularak “Ayarlar” ya da “Settigs” seçeneğine tıklayarak eklentinin ayarlarını açın.

 6. İlk açılışta eklentinin aktif olmadığı ve ayarları yüklemek istediğiniz sorulacak, kabul edin ve otomatik ayarlar yüklensin.
 7. Daha sonra siz istediğiniz ayarları yapın. Örneğin site yolu ayırıcısını seçin. (Kategori ağacı ayırıcı / veya – olarak seçebilirsiniz.) Bu arada siteniz girin ve site yolu navigasyonun gösterilmeye başlayıp başlamadığını kontrol edin. Eğer gösterilmediyse diğer adımlara devam edin.
 8. “Görünüm” den bileşenlere girerek “Breadcrumb NavXT” bileşenini istediğiniz yere (genelde post-header) ekleyin. Eğer bileşen görünümünü beğenmezseniz devam edin.
 9. Ayarları yaptıktan sonra “Görünüm” menüsünden “Düzenleyici” menüsüne tıklayın.
 10. Burada temamıza kod ekleyeceğiz. Kodu kullandığımız temanın özelliğine göre uygun yere eklemeliyiz. Örneğin bazı temalar da sadece index.php vardır bazılarında single.php, blog.php gibi farklı görünümlere özgü .php dosyaları mevcuttur. Biz bir içerik üzerinde site yolu linkini göstereceğimiz için single.php veya loop-single.php isimli dosyayı düzenleyici de açacağız. Eğer bunlar yoksa dediğim gibi index.php
 11. İlgili dosyayı düzenleyici de açtıktan sonra kodu en başa ekleyin, ekledikten sonra alt taraftan “günelle” seçeneğine tıklayın ve yayınlanan sitede bir yazı açarak kontrol edin. (Ana sayfa değil bir içeriği tamamen açın) Konumu uygunsa eklenti ayarlarından diğer seçenekleri ayarlayın. Menü Kategori yolu linkleri uygun yerde görünmüyorsa kodları diğerleri ile karıştırmadan aşağıya doğru yapıştırarak her seferinde kaydedip ve sitenizdeki yazıyı yenileyerek kontrol edin.
 12. Site Kategori Yolu İçin Eklenecek Kod
 13. <?php
  if(function_exists('bcn_display'))
  {
  bcn_display();
  }
  ?>
 14. Tema Güncellemesi sonrasında kodlar kaybolabilir tekrar ekleyiniz.
 15. Kodu Resimdeki (sitedeki gibi) çerçeve içinde, farklı fon ve desende eklemek için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz (üstteki kod aşağıdaki çerçeve ve desen kodunun içine eklenmiştir; Fon rengini, boyutunu ve kenar boşluklarını kendinize göre değiştirebilirsiniz.
<pre style="background-color: #CCFFCC; border: 2px dashed rgb(235, 243, 251); overflow: auto; padding: 3px; text-align: justify; width: auto;">BasiTTekniK:<?php
if(function_exists('bcn_display'))
{
bcn_display();
}
?>
<span style="font-size: 10px; line-height: auto;"></span></pre>

Yorum Yapın