Doğada Kar Hediği Yapma Yöntemleri

Hayatta Kalmak için özellikle kış aylarında dağlarda karlı bir yüzeyde daha hızlı yürümek içim ayağınızdaki botlardan daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Özellikle kalın seviyede kar yağmış bölgelerde yürümek her seferinde ayağınız kara gömülüp çıkacağı için ve ayaklarınız, dizleriniz ıslanacağı için oldukça zor olur ve ulaşmanız gereken yere ulaşma sürenizi, imkanınızı riske atarak hayatta kalma olasılığınızı düşürür. Şimdi bu tür zor şartlarda ve acil durumlarda doğada kısa sürede oluşturabileceğiniz karda yürüme ayakkabası, kar hediklerini nasıl yapabileceğinizi öğrenelim.

1. Yeşil Ağaçtan Kar Hediği Yapma

Ormanlık bir alanda karda yürümek zorunda kaldınız ise bir parça iple çam ağacı dalının ayakkabı boyutunuzdan biraz geniş bir ucunu keserek kopararak ayakkabınızın altına bağlamak sureti ile kar hediği yapabilirsiniz.

Ağaçtan Kar Hediği
Ağaçtan Kar Hediği

 

2. Dal Parçalarından Kar Hediği Yapma

Bu yöntem ise ilkine göre biraz daha zaman alan bir yöntemdir. Ayrıca bağlamak için ip veya yerine kullanabileceğiniz malzeme gerekir.  Öncelikle yeteri kadar yeşil (kurumamış) ağaç dalı toplayın, fazla kalın ve ağır olmasın. Uzunlukları 50-100 cm arasında 10 adet dal parçası işinizi görecektir.

  1. 50-100 CM uzunluğunda (eşit uzunlukta) 10 adet yaş, dal hazırlayın.
  2. Bir ayakkabı için 5 adet kullanacağız.
  3. Eşit uzunluktaki 5 dalın bir tarafının uçlarını birleştirerek bağlıyoruz ve bağladığımız uç noktadan 10-15 cm ileri bir yatay dal bağlıyoruz.doğada-kar-hedeği-yapma-daldan
  4. Daha sonra orta kısıma biraz daha geniş yatay bir dal bağlıyoruz ve onu bağladıktan sonra diğer uçları birleştirip birbirine bağlıyoruz. doğada-kar-hedeği-yapma-daldan-2
  5. Aynı yöntemlerle diğer eşini hazırlıyoruz.
  6. Hazırladığımız hedikleri ayakkabımıza sabitliyoruz.doğada-kar-hedeği-yapma-daldan-3

Yorum Yapın