su-elde-etme-posetİnsan için en temel ihtiyaç oksijenden sonra su ihtiyacıdır. Doğada hayatta kalmak için ilk adımda içilebilir su elde etmektir. Doğada içilebilir su elde etme avlanma gibi zaman alabildiği için, kamp kuracağınız yeri belirledikten sonra ilk yapmanız gereken oldukça basit olan içme suyu elde etmek için su toplama yöntemlerinden birini ya da bir kaçını hazır ederek, siz barınak hazırlarken, yiyecek ararken veya bunları yapmasanız bile yardım bekleyeceğiniz süre içerisinde içebilecek kadar su elde etmiş olabilirsiniz.

Hayatta kalma ile ilgili bir hazırlığınız veya elinizde basit bir kaç malzeme varsa doğaya karşı hükmünüz devam eder. Örneğin ateş yakmak için bir çakmak hayatta kalma durumlarında ne kadar işinize yarayacağını siz tahmin edin. Ya da basit bir şeker poşeti. Ben hayatta kalma dersinde hocamızın bir ders saati boyunca bir şeker poşeti ile hayatta neler yapılabileceği hakkında konuşma yaptığını hatırlıyorum. Bu konuya daha detaylı olarak “Hayatta Kalma Seti” ile ilgili bir yazımda değineceğim.

Doğada İçme Suyu Elde Etme Yöntemleri

Öncelikle elde edeceğiniz bu sular size hayatta kalmanıza yardım edecek miktarda olacağı için elinizde varsa suyu tasarruflu kullanmanız yoksa su kaybını önleyecek şekilde hareket etmeniz gerekir. (örneğin güneşte kalmak,terlemek, aşırı efor gibi hareketlerden uzak durun)

 1. Ağaçlardan Terleme Yöntemi İle İçme Suyu Elde Etme;

İlk yöntemimiz oldukça basit. Mantığı ağaç veya bitki yapraklarında oluşan buharlaşmanın poşet ile suya dönüştürülmesi. Bir poşetin içine poşeti delmeyecek tarzda imkan varsa yassı hafif bir taş koyarak yeşil (yapraklı, yaşayan, nefes alan) bir ağacın yapraklarını içine alacak şekilde ağaç dallarının ucuna bağlıyoruz. (poşetin delik olmadığından emin olun çünkü su poşetin yere yakın kısmında toplanacaktır) Ağaç yoksa büyük bitkilerede (dikenli ise poşeti delmesin) uygulayabilirsiniz. Poşetin hava almaması önemli.

su-elde-etme-poset

2. Su İmbiği ile Doğada İçme Suyu Elde Etme;

su-imbiğiSu imbiği de oldukça basit bir yöntem. Üstelik en kurak ortamlarda bile su elde etme imkanı sunar. Özellikle yaz mevsiminde geceden hazırlarsanız ertesi gün hava ısınınca suyunuz hazır olur. Gereken malzemeler ise parça naylon, su toplamak için yeterli kap, bir kaç taş ve çukur kazmak için bir malzeme. İdeal bir su imbiği genişliği 100 CM derinliği ise 70 CM kadar olabilir fakat elinizdeki poşete göre daha küçük de yapabilirsiniz. Güneşin havayı ısıtması ile topraktan çıkan nemler damlalaşarak su kabında toplanır.

  1. Öncelikle çukuru kazın.
  2. Çukurun ortasına suyun dolmasını istediğiniz kabı koyun. Yabani bir hayvan vs. nedenlerle su imbiğinin üzerinde oluşacak bir durumda su kabınızın devrilmemesi için su kabının bir kısmını toprağa gömerek sağlamlaştırın.
  3. Naylonu çukur üzerine açın, naylonun orta kısmı çukurun ortasında koyduğunuz kabın ağzına kadar esnemelidir. Naylonun çukur kenarlarındaki kısımlardan kaymaması için önce taşlarla sabitleyin daha sonra toprakla çevresini kapatıp hava almasını önleyin.
  4. Kabın tam üzerine gelecek şekilde poşetin üzerine poşeti delmeyecek bir yuvarlak bir taş koyun. Su damlaları bu uçta birleşip kabın içine damlayacaklar.

Deniz Suyundan İçme Suyu Elde Etme;

Deniz suyunu bir kaba koyup kaynatarak, kabın dış kısmına yanmayacak şekilde gerdiğimiz naylonda biriken buharların kıvrık iç kısımlara akıp birikerek içme suyu elde edebiliriz. Ayrıca arıtmaya gerek yoktur.

deniz-suyundan-su-elde-etme

 

Kardan İçme Suyu Elde Etme;

Kış ortamında susuzluğu gidermek için kar’ı doğrudan yemek daha çok susamamıza neden olur. Bu nedenle karı eritip içmeliyiz. Yaktığımız ateşin yakınına süzgeç görevi görecek bir bezin içerisine doldurduğumuz kar’ın altına bir kap koyarak içme suyu elde edebiliriz.kardan-içme-suyu-elde-etme

Doğada İçme Suyu Olarak Kullanılmayacak Şeyler;

Hayatta Kalma faaliyetleri adı üzerinde Hayatta Kalmak için yapılır. Fakat bilgi eksikliği veya çaresizlik nedeni ile hayatta kalmak için en temel olan su ihtiyacını gidermek için yapacağınız şeyleri bilmeniz kadar yapmamanız gereken şeyleri de bilmeniz gerekir.

  1. Asla idrarınızı içmeyin.
  2. Deniz suyu içmeyin.
  3. Kar yemeyin.

 

 

Yorum Yapın